Makaleler

Kullanıcı deneyimi tasarıma karşı

Yeni ürün, servis ya da işletme tasarlarken bu tasarımların gerçekten iyi olup olmadığını anlayabilmenin tek yolu, onların gerçek hayatta nasıl kullanıldıklarına bakmaktır. Bu konuda, izlenimi insanın saf amacını yansıtan ve tasarımla kullanıcı deneyiminin ıraksadığı nokta olan arzu patikası (Desire Path) önemli içgörüler sağlar. Müşterilerinin kendilerinden gerçekte ne beklediğini görmezden gelmek istemeyen işletmeler için bu arzu patikalarını anlamak hayati öneme taşır.

Emre Tugay 27 Mart 2017

Yeni ürün, servis ya da işletme tasarlarken bu tasarımların gerçekten iyi olup olmadığını anlayabilmenin tek yolu, onların gerçek hayatta nasıl kullanıldıklarına bakmaktır. Bu etüt, tespit ettiğiniz sorunu çözdüğünü düşündüğünüz tasarımın kullanıcı ihtiyaçları ile ne kadar barışık olduğunu anlamanızı sağlar. Bu konudaki en etkili örnek günlük hayatta sık sık karşılaştığımız patikalardır. Peki bu patikalar bize —aslında— ne anlatır?

Aşağıdaki fotoğrafta, insanların yürürken köşeyi dolaşmaktansa patikayı kullanmayı tercih ettiklerini net bir biçimde görebiliyoruz. Dahası bu patika, üzerinden geçen her insanla kendini biraz daha güçlendiriyor.

İnsanlar tarafından zaman içinde oluşturulmuş bu tür patikalara arzu patikası (desire path) denir. Bu patikalar tasarımla kullanıcı deneyiminin ıraksadığı noktalar olarak düşünülebilir.

Arzu patikası (Desire Path) nedir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz