Makaleler

Markanın geleceğini belirleyen mevzu: Alışverişçi yolculuğu

Didaktik bir giriş yapalım ve tüketici ile alışverişçi arasındaki ayrımı tekrar hatırlayalım: Televizyonun karşısında oturuyorsunuz ve seyrettiğiniz program reklama giriyor. Reklam kuşağında bir yoğurt markası dikkatinizi çekiyor, o esnada siz bir tüketicisiniz. İzlediğiniz programın ardından karnınız acıkıyor ve mutfağa gidiyorsunuz.Fark ediyorsunuz ki; yoğurt bitmiş ve markete doğru yollanıyorsunuz: İşte o andan itibaren siz artık bir alışverişçisiniz.

Burcu Sakarya 28 Şubat 2018
alisveris-yolculugu-shopper-marketing

Yazıya didaktik bir giriş yapalım ve şu ayrımı tekrar hatırlayalım; televizyonun karşısında oturuyorsunuz ve seyrettiğiniz program reklama giriyor. Reklam kuşağında bir yoğurt markası, yaratıcı filmi ile dikkatinizi çekiyor, izliyorsunuz. Ya da sosyal medyada dolaşırken o yoğurt markasının Instagram’da sponsorlu içeriğiyle karşılaşıyorsunuz. Her iki durumda da, o esnada siz bir tüketicisiniz.

İzlediğiniz program bitiyor. Karnınız da iyice acıktı. Mutfağa gidiyorsunuz, dolabı açıp yemeğinizi alıyorsunuz ve yanında yoğurt yemek istiyorsunuz. Fark ediyorsunuz ki; yoğurt neredeyse bitmek üzere… Yemeğinizi yiyorsunuz ve haftalık market ziyaretinizi yapmak için evden çıkıyorsunuz. O andan itibaren siz artık bir alışverişçisiniz.

İşte yolculuk, tam da burada başlıyor.

Alışverişçi, tüketici gibi değildir. Alışveriş yapmaya odaklıdır. Tüketici ise her an, her mesaja maruz kalabilir ve kendi hayatına odaklı olduğu için bunların tümünü unutabilir. Tüketici bir alışverişçiye döndüğünde, alışverişçinin davranışlarını marka lehinde değiştirmek gerekir çünkü, alışveriş kararlarının %72’sinin raf önünde veya alışveriş mekanında değiştiği söylenir. Burada devreye “Alışverişçi Pazarlaması” (Shopper Marketing) girer. Alışverişçi pazarlamasının görevi sadece satın alma kararını etkileyecek stratejiler, satış kurguları geliştirmek ve markanın satış alanında hatırlanmasını sağlamak değil; aynı zamanda alışverişçide olumlu duygular bırakacak bir alışveriş yolculuğu tasarlamaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et