Merhaba farkındalık: Tüketicinin bilinç yolculuğu

Merhaba farkındalık: Tüketicinin bilinç yolculuğu

Dünya ekonomisinin gidişatı, “tüketimde eleme” dönemini de beraberinde getirdi. Bu süreçte hayatımızda sayılı ürün ve marka kaldı (kalacak). Peki ama neye göre eleniyorlar?

“Yaşayan marka bir davranış örüntüsüdür, şık bir kaplama değil.”

Marty Neumeier’in bu sözü, rahmetli Atilla Aksoy’un 2010 yılında basılan Yoksa Siz Hala… kitabında da yer alır. Marty Neumeier de The Brand Gap kitabında ünlü oyuncu ve eğitmen Stella Adler’in (1901-1992) öğrencilerine söylediği bir söze yer verir:

“Don’t act. Behave.”

Yani: “Mış gibi yapma, nasıl ise öyle davran.”

“Bilinçli tüketici” lafı çokça kullanıldığı için anlamını yitirmiş gibi görünse de, bu kitleye önem veren markalar müşteri sadakatini ellerinde tutmayı başarıyorlar. Bu grup, özellikle ekonominin dengesini yitirdiği dönemlerde, tıpkı kötü gün dostu insanlar gibi markaların yanında oluyor, güç veriyorlar. Bir markanın ilgisizliği ya da ısrarcı iletişim çabası, satış görevlilerinin robotik tavırları, içeriği okutmayan şatafatlı ambalajlar, abartılı, samimiyetsiz, kötü prodüksiyonlu reklamlar, ürünün kalitesindeki en ufak bozulmalar, bir inen, bir çıkan fiyatlar, sadakat programlarından beklenen karşılığı alamamak gibi durumlar… Tüm bunlar, eleştiriye daha yatkın olunan maddi kısıntı döneminde, marka hakkında bu kitlenin hafızasında uzun süre silinemeyecek olumsuz izler bırakıyorlar.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Kullanıcı dostu tipografi hiyerarşisinin 6 etkili yolu

Kullanıcı dostu tipografi hiyerarşisinin 6 etkili yolu

Gizle