Makaleler

Merhaba farkındalık: Tüketicinin bilinç yolculuğu

"Bilinçli tüketici" klişesi, Y kuşağının alışkanlıklarının yön verdiği yeni dünya ekonomisinin gidişatı ile klişe olmaktan çıktı. Artık akıllarda sayılı ürün ve marka yer ediyor, tüketim azalıyor, marka sadakati artıyor. Peki bu trend neye yol açacak ve daha da önemlisi, markalar bunu nasıl okumalı?

Burcu Sakarya 08 Haziran 2018

Dünya ekonomisinin gidişatı, “tüketimde eleme” dönemini de beraberinde getirdi. Bu süreçte hayatımızda sayılı ürün ve marka kaldı (kalacak). Peki ama neye göre eleniyorlar?

“Yaşayan marka bir davranış örüntüsüdür, şık bir kaplama değil.”

Marty Neumeier’in bu sözü, rahmetli Atilla Aksoy’un 2010 yılında basılan Yoksa Siz Hala… kitabında da yer alır. Marty Neumeier de The Brand Gap kitabında ünlü oyuncu ve eğitmen Stella Adler’in (1901-1992) öğrencilerine söylediği bir söze yer verir:

“Don’t act. Behave.”

Yani: “Mış gibi yapma, nasıl ise öyle davran.”

“Bilinçli tüketici” lafı çokça kullanıldığı için anlamını yitirmiş gibi görünse de, bu kitleye önem veren markalar müşteri sadakatini ellerinde tutmayı başarıyorlar. Bu grup, özellikle ekonominin dengesini yitirdiği dönemlerde, tıpkı kötü gün dostu insanlar gibi markaların yanında oluyor, güç veriyorlar. Bir markanın ilgisizliği ya da ısrarcı iletişim çabası, satış görevlilerinin robotik tavırları, içeriği okutmayan şatafatlı ambalajlar, abartılı, samimiyetsiz, kötü prodüksiyonlu reklamlar, ürünün kalitesindeki en ufak bozulmalar, bir inen, bir çıkan fiyatlar, sadakat programlarından beklenen karşılığı alamamak gibi durumlar… Tüm bunlar, eleştiriye daha yatkın olunan maddi kısıntı döneminde, marka hakkında bu kitlenin hafızasında uzun süre silinemeyecek olumsuz izler bırakıyorlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz