Makaleler

Mikro etkileşimlerle kullanıcıya özel deneyimler tasarlamak

Dünyaca ünlü sihirbaz Dariel Fitzkee, bir konuşmasında “Sihir hem detaylarda, hem de performanstadır.” der ve deneyim tasarımı teorisine bilmeden de olsa, büyük bir katkıda bulunur. Performans aşaması öncesinde; bütün sihir, tasarımcının ellerinde şekillenen detaylarda gizlidir. İşte bu yüzden doğru tasarlanmış mikro etkileşimler, performans aşamasında her deneyimi kullanıcılar için "özel" hissettirir.

Özgür Korkmaz 17 Ağustos 2016

Deneyim tasarımı aslında biraz da sihirbazlıktır. Sihir teorisinin en önemli katılımcılarından, dünyaca ünlü sihirbaz ve yazar Dariel Fitzkee, bir yazısında “Sihir hem detaylarda, hem de performanstadır.” der ve deneyim tasarımı teorisine bilmeden de olsa, büyük bir katkıda bulunur. Öyle ki etkileşim tasarımı, detayların performansla bir bütün halinde ifadesinden ibarettir.

Biz tasarımcılar, resmin bütününü doğru şekilde görmeyi ve anlamlandırmayı severiz fakat tüm detaylar doğru şekillerde uygulanmazsa bütün resim berbat olur. Performans aşaması öncesinde; bütün sihir, tasarımcının ellerinde şekillenen detaylarda gizlidir. İşte bu yüzden doğru tasarlanmış mikro etkileşimler, performans aşamasında her deneyimi kullanıcılar için “özel” hissettirir.

Kendi uygulamalarınızda mikro etkileşim tasarımının ne kadar fayda sağlayabileceğini anlamak için uygulamalarınıza bulduğunuz yeni fikirlerin eskizlerini çizerek başlayabilir ve prototiplerini oluşturabilirsiniz.

Mikro etkileşimin gücünü keşfedin

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et