Makaleler

Müşteri verisi toplama ve bunu değerlendirme

Rekabetin günden güne arttığı dijital dünyada, müşteri verisi toplamak ve bunları değerlendirerek doğru adımları atmak hayati önem taşıyor.

Batuhan Ünal 27 Kasım 2015

Rekabetin ve çeşitliliğin arttığı dijital dünyada, online varlıklarınızdan elde edeceğiniz verimi yükseltmenin yolu, müşteri memnuniyeti ve iyi tasarlanmış kullanıcı deneyiminden geçiyor. Satış hacminiz  ve eriştiğiniz kişi sayısı ne kadar az olursa olsun, mevcut müşterilerinize dair elde edeceğiniz veriler, ürün/hizmetinizi iyileştirmeye yönelik çok değerli ipuçları sunacaktır.

Elde etmek istediğiniz müşteri verileri, sektör, ürün/hizmet, kültürel yapı ve dönemsel değişkenlere bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bu geçişlerin iyi ayarlanması, rekabette size avantaj sağlayacağı gibi, kurumun inovatif yönünün de gelişmesini sağlayacaktır.

Ancak, hepsinden önce, bu verileri nasıl ve ne zaman toplayacağınız konusunu netleştirmeniz gerekiyor. Nasıl ki, doğru ürünü, doğru zamanda, doğru kişi ile buluşturmanız organizasyonunuz için önemliyse, doğru soruları, doğru zamanda, doğru yerde sormanız da, üzerinde bir o kadar mesai harcamanız gereken bir süreç. Bu sebeple, yazıyı, müşteri verilerinin nasıl toplanması ve nasıl kullanılması gerektiği şeklinde iki bölüme ayırarak ilerlemek istiyorum.

1.Veriyi toplama

Mevcut müşteri profilinizi, sunduğunuz ürün/hizmet perspektifinden değerlendirdiğinizde, karşılaşacağınız veri tabanı, gözünüzü korkutabilir. Ancak, bu veri tabanını oluşturduğunuzda ve buna doğru açılardan yaklaştığınızda elde edeceğiniz faydalar, hayal ettiğinizden de öte olabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir