Responsive tasarım ve tipografi

Responsive tasarım ve tipografi

Responsive tasarımın temel unsuru, ekran çözünürlüklerine göre değişen layout değişiklikleri olarak düşünülse de, aslında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de tipografidir. ia.net’ki yazıya göre ise, web tasarımın %95’i tipografiden oluşmaktadır.

Bu önemi belirgin şekilde fark edebileceğimiz an ise, ekran çözünürlüklerinin belirsiz olarak büyüdüğünde ya da küçüldüğünde, satır genişliklerinin de aynı oranda değişkenlik göstermesidir. Bu değişim, çok büyük ya da çok küçük çözünürlüklerde rahatsız edici bir görüntü ve kullanıcı deneyimine sebep olabilir.
Robert Bringhurst, Choose a comfortable measure yazısında, bir satırda bulunması gereken optimum karakter sayısının, 45 ile 75 arasında olması gerektiğini öneriyor. Uzun satır genişliğine sahip bir yazıyla, kısa satır genişliğine sahip başka bir yazıyı karşılaştırdığınızda, Robert Bringhurst’un karakter sayılarıyla ilgili söylediklerini kolayca doğrulayabilirisiniz.

Responsive tasarımda ekran çözünürlüklerine göre kontrolü sağlamanın yolu ise, font-size’ı yüzde olarak kullanmaktan geçiyor. Chris Coyier’ın bu konuda detaylı bir yazısı da mevcut: Viewport Sized Typography

Sıradışı bir yaklaşım

Konuyla ilgili, eski ve kullanmayı tercih etmeyebileceğiniz ama etkili bir yaklaşım olarak, Trent Walton’ın el emeği göz nuru çözümünü paylaşabilirim. Trent Walton, her 45 karakterden sonra asterisk (*) ekleyerek okuma deneyimi kolaylaştırmayı hedeflemiş.

article_trent

Yukarıdakilerin dışında, özellikle responsive tasarımda birçok tipografik sorunla karşılaşılabilir. Elliot Jay Stocks’un tipografi ile ilgili aşağıdaki sunumunu da mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Responsive tasarımla alakalı binbir türlü kaynağın içinde kaybolmamanız için benim önerim, işin en can alıcı noktasından yani tipografiden başlayarak, geneli özümsemeniz olacaktır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Rana Babaç Çelebi: “Cinsiyet eşitliği kültürel bir olgu ve maalesef bizde bu kültür gelişmiş değil…”

Rana Babaç Çelebi: “Cinsiyet eşitliği kültürel bir olgu ve maalesef bizde bu kültür gelişmiş değil…”

Gizle