Makaleler

Sadakat programları ne kadar başarılı?

Markalar, tüketicilerin sadık olduğunu sanıyor. Ancak durum göründüğü gibi mi? Öznur Doğan, başarılı sadakat programları tasarlamanın ipuçlarını listeliyor.

Öznur Doğan 12 Eylül 2019

Sabah uyandınız, kahvenizi almak için o sevdiğiniz kahveciye gittiniz ve kahvenizi aldıktan sonra elinizde o kahveciye ait karta bir damga bastırdınız. İşte, sadakatinizi gösterdiniz. Eğer akıllı bir çocuk olabilirsiniz belki ücretsiz bir kahve alabilir ya da Şirinler’i görebilirsiniz.

Sadakat programları var olan kullanıcıları satın almaya yönlendirip bir taraftan da fayda sağlamayı hedefler diğer yandan yeni edinilecek kullanıcılar için bir temel kurmayı amaçlar. Örneğin bir alışveriş mağazasından alışveriş yaparken indireceğiniz uygulama ile daha indirimli bir şekilde alışveriş yapacağınız söylenir. Siz de bu uygulamayı indirir, bilgilerinizi verir ve karşılığında sadakat programına dahil olursunuz. Eğer iyi kurgulanmış bir sadakat programı ile karşı karşıyaysanız uzunca bir süre bu uygulamayı telefonunuzdan silmez, indirimleri buradan takip eder, doğru zamanda doğru şekilde alışveriş yaparak büyük bir kar elde edebilirsiniz.

Ancak iyi kurgulanmamış, müşteriyi değil de yalnızca şirketi düşünen bir uygulama ve sistem ile karşı karşıyaysanız hasbelkader bir kez daha o markadan alışveriş yapana kadar uygulamayı telefonunuzda tutmazsınız.

Her markanın hayali: Sadakat programı

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz