“Schadenfreude”

“Schadenfreude” Schadenfreude

“Schadenfreude” başkasının mutsuzluğundan ya da başına gelen bir talihsizlikten mutlu olma duygusunu belirten Almanca bir kelimedir. Almancada “Schaden” kötü, “Freude” ise zevk anlamına geliyor. Mutlu olma halini belirttiği için olumlu bir duygu olarak görünse de, ancak mutluluk, neşe gibi diğer olumlu duygulardan farklı olarak olumsuz bir olay sonucunda ortaya çıkabiliyor. Mutluluk, neşe gibi diğer olumlu duyguların paylaşılması sosyal olarak kabul edilebilir görünürken kişi bu duygunun paylaşılmasını istemez. Bu nedenle kişi duyguyu paylaşmaktan kaçınabilir ve saklayabilir ya da kabul edilebileceğini düşündüğü bazı seçici durumlarda paylaşır. Zalimce bir duyguymuş gibi görünse de oldukça yaygın hissedilir. Örneğin; önümüzde düşen bir kişiye gülmek, televizyonda kavga edenleri görüp keyif almak, iş mülakatında rakibin elenmesi ve kişinin kendisinin kazanması sonucunda mutlu olması gibi pek çok durumda ve şekilde bu duyguyla karşılaşmak mümkün.

“Schadenfreude” herhangi bir kişiye karşı hissedilebilir. Örneğin, günümüzde Youtube videolarında ya da televizyon programlarında birçok kişinin başına talihsiz bir olay geldiğini izliyoruz hatta bazen programın amacı buna dönüşebiliyor. İzleyiciler olarak zaman zaman bunlardan keyif alıyoruz. Genellikle bu tür bir “Schadenfreude” duygusu, daha kısa süreli hissedilebiliyor ve buna bazen de suçluluk ve utanç eşlik edebiliyor. Yani bu duygu aslında o kadar yaygın bir duygu ki, içerik üreticileri de bu durumun farkında ve bu duygunun tetiklenmesi üzerinden para kazanmaya başladılar bile.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarım sprintleri hakkında doğru bilinen 5 yanlış tasarim-sprintleri-hakkinda-dogru-bilinen-5-yanlis

Tasarım sprintleri hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Gizle