Şirketinizin ihtiyacı olan üretkenlik kısayolu: Zihniyet değişikliği

Şirketinizin ihtiyacı olan üretkenlik kısayolu: Zihniyet değişikliği

Üretkenliği olumlu ve yenilenebilir bir şekilde maksimuma çıkarmak için, zihniyetimizi mekanik dünya görüşünden dinamik, yaratıcı, birbirine bağlı sistemler dünyası görüşüne çevirmeliyiz.

Doğal kaynakların evrimiyle ilgili geçmiş bilgileri, düzenimize ve bugünün üretim süreçleri ve sistemlerine uygulamalıyız.

Yaratıcı Potansiyel

Yaratıcı öncü Edward de Bono, güzel bir yaratıcı zihniyeti ortaya çıkaran şeyin olasılık olduğunu savunuyor. Çalışmasında, aklın düşünceleri haritalandırmak ve modellendirmek için tecrübeleri nasıl kullandığını betimliyor. Çalışma, insanların doğrusal düşünmeden yatay, farklı ve yıkıcı düşünme modlarına nasıl geçebileceklerine dair dikkat çekici içgörüler sergiliyor.

De Bono için yaratıcılık, provokasyona açık olmaktan ortaya çıkıyor. Fikirlerin durgunluğu aynı deneyimlerin tekrarlanmasından meydana geliyor ve nitekim rahatlık, yaratıcılığın katili haline geliyor.

Şirketiniz ne sıklıkla yaratıcılığınızın olumlu meydan okumalarla gelişmesini sağlarken statükoya meydan okuyan provokatif yeni deneyimlerin peşine düşüyor?

Şu anda Disrupt Design serisinin 3. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 8 içeriğe göz atmayı unutma!

1. Tasarımla gelen değişim: Yıkıcı tasarım metodolojisi
2. Dünya düzeninin 3 temel sistemi
3. Şirketinizin ihtiyacı olan üretkenlik kısayolu: Zihniyet değişikliği
4. Sistem odaklı düşünmenin 7 heyecan verici faydası
5. Doğuştan bir sistem düşünürü müsün?

Bu makale, Disrupt Design'ın izniyle, The productivity hack your organization needs: Shifting mindsets başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Sistem Odaklı Düşünme

Sistem odaklı düşünme, diğer tüm dalları ve bölümleriyle, insanların; topluluklar, doğanın iş birlikçileri ve geleceğin mimarları olarak nasıl daha etkin ve yaratıcı olabileceklerini anlamalarına yardım edecek şekilde evrildi.

Bu düşünce tarzında bilgi, anlam ve amaç, bir şeyleri parçalara ayırmaktan ziyade fenomenlerin “büyük resim”lerini yaratarak anlaşılır.

Zihniyet Değişikliği

Yaratıcı sistem odaklı dünya görüşünü benimseyerek zihniyetimizi, sistemlerin içindeki ve arasındaki ilişkileri aramaya yöneltiriz.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Verim, üretkenlik ve yaratıcılığı artırmayı amaçlarken; şirketler, insanların sahip olduğu daha derin dünya görüşlerinde yatan kullanılmamış bilgileri dikkate almalılar. Bu, doğal algısal önyargıları bertaraf eder ve insan kaynaklarının yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu da neticede bizim gezegenden çalan değil, ona geri veren yenilenebilir işler yaratmayı öğrenmemize yardımcı olur.

  • siyahpapyoncom@gmail.com
    siyahpapyoncom@gmail.com

    Güzel bir makaleydi. Teşekkürler

  • buraksem@gmail.com

    çok yüzeysel kalmış kavramlar. devamı varmış da giriş yapılmış gibi. ayrıca çeviri de daha iyi olabilirdi. emeğinize sağlık.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Toplumsal yaşamı iyileştirmede yapay zekadan nasıl faydalanabiliriz?

Toplumsal yaşamı iyileştirmede yapay zekadan nasıl faydalanabiliriz?

Gizle