Sistem odaklı düşünmenin 7 heyecan verici faydası

Sistem odaklı düşünmenin 7 heyecan verici faydası

Sistem odaklı düşünme, çevremizdeki dünyayı anlamak ve değiştirmek için sahip olduğumuz en güçlü araçlardan biri. Bu güçlü yaklaşımın organizasyonel yönetim ve değişim konularına uyarlanıp uygulanması ise, işletmelerdeki verimliliğin ve üretkenliğin yeniden şekillendirilmesi ihtiyacıyla 90’larda gelişmeye başladı.

Bugün, sağlıktan üst düzey teknolojik uygulamalara kadar pek çok endüstri, sistem odaklı düşünmenin gücünü sonuna kadar kullanıyor. Ürün ve servislerin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi ve hatta yeniden tasarlanması gibi konularda bu yaklaşıma ihtiyaç duyuluyor.

Şu anda Disrupt Design serisinin 4. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 8 içeriğe göz atmayı unutma!

2. Dünya düzeninin 3 temel sistemi
3. Şirketinizin ihtiyacı olan üretkenlik kısayolu: Zihniyet değişikliği
4. Sistem odaklı düşünmenin 7 heyecan verici faydası
5. Doğuştan bir sistem düşünürü müsün?
6. İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir?

Bu makale, Disrupt Design'ın izniyle, 7 Systems Thinking Benefits that ever Organization Needs başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Sistem odaklı düşüncenin bu tür uygulamaları, bir yandan insan ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlarken, öte yandan yaşamın devamlılığını sağlayan doğal sistemlerin de sürdürülebilirliğini garanti altına alır.

“Bügünün problemleri, genelde dünün çözümleridir.”

Çözümler inşa etmek

Sürdürülebilirlik ve örgütsel değişim için sistem yaklaşımını uygulayan kuruluşlar, şeylerin nasıl birbirine bağlı oldukları konusunda daha gelişmiş bir anlayış kazanırlar.

Bu, olumlu etkileri olan çözümleri hızla oluşturmak için yaratıcı, farklı ve etkili yollar geliştirmeye yardımcı olur.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

İşte, sistem odaklı düşünmenin kişisel ve profesyonel faaliyetlerinize kazandırabileceği yedi heyecan verici sonuç:

  1. Optimizasyon: Bir sistem içindeki dinamiklerin daha derinlemesine anlaşılması ile optimizasyon, sistem odaklı düşünmenin öne çıkan sonuçlarından biridir. Bu, kuruluşların ve kişilerin kendi sistemlerindeki herhangi bir öğeden tam olarak faydalanmalarına olanak tanır.
  2. Problemlerle barışık olmak: Sistem odaklı düşünme, karmaşıklığı önlemekten çok kişilerin; problemlerin, yenilik ve yaratıcı gelişim için sunduğu heyecan verici fırsatları keşfetmesine yardımcı olur. Çalışanlar, problemlerden kaçınmak yerine onlarla barışık olmaya başlar.
  3. Boyutsal perspektif: Sistem yaklaşımı, tek tek parçalara değil bütün organizmaya veya ekosisteme bakar. Bu, silo haline getirilmiş “departmanların” ötesine geçmek ve — birbirine bağlı, dinamik bir yolla — disiplinlerarası bir makro ve mikro anlayış geliştirmek anlamına geliyor. Dünya düz değildir — bütünsel bir sistem görüşü geliştirmek, yaratıcılığın gücünün kilidini açar.
  4. Doğrusal olandan döngüsel olana: İnsan tarafından üretilen sistemler büyük ölçüde doğrusaldır. Şeyleri doğadan alır, kullanışlı ürün ya da mal haline getirir ve sonra onları, kaynakların çıkarıldığı deliklere geri atarız. Bu yaklaşım, indirgeyici ve verimsizdir. Sistem yaklaşımı, tüm ürünlerin ve hizmetlerin dolaşımına olanak verir ve böylece atık ve verimsizlikleri tasarlar ve daha fazla değer yaratırız.
  5. Başarısızlık eğlencelidir: Bir sistemde hiçbir suçlama olmadığı ve her şey birbirine bağlı olduğu için, sistem odaklı düşünürler keşfetmenin heyecanını yaşarlar. Bu, “başarısızlık” ile öğrenildiğinde özellikle geçerlidir; çünkü yaratıcı kapasitemizi inşa eden yeni perspektifler kazanmaya yardımcı olur.
  6. Birbirine bağlılık: İnsanların başarıya ulaşmak için birbirlerine ihtiyacı olduğu gibi, doğadaki her şey dinamik olarak birbirine bağlıdır ve karşılıklı bağımlılık içindedir. Yaratıcılık ve verimlilik, birbirine bağlılığa dayanır ve sistem odaklı düşüme bunu, günlük uygulamalara entegre etmeyi sağlayan araçları sunar.
  7. Yaratıcılık: Ne kadar dinamik bir dünya anlayışı geliştirirseniz, beyniniz de o denli yaratıcı olur. Diğerlerine benzemek yaratıcılığı öldürür. Sistem odaklı düşünme bu krizin üstesinden gelmek için yeni nörolojik gelişimi aktive ederek dinamik ve farklılaşan şekilde düşünmeyi sağlar.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Wireframing’in Dünü, Bugünü ve Yarını

Wireframing’in Dünü, Bugünü ve Yarını

Gizle