Tasarım odaklı düşüncenin iklim değişikliği

Tasarım odaklı düşüncenin iklim değişikliği

Bilim çevrelerinde yer aldığını, vakit ayrıldığını ve üzerine yazılıp konuşulduğunu görüp şaşkınlık ve hayranlıkla deneyimlediğim iki konu var; ilki dünyanın düz oluşu, ikincisi de iklim değişikliğinin yalan olduğu konusu. Her ne kadar ilki bırakın ciddiye alınmayı, dalga konusu olup bana neşe veriyorsa bile, ikincisi elle tutulacak derecede gerçek ve ciddi. Dünyamıza ve geleceğe, toplumların mutabık kaldığı şekilde yön vermekle görevlendirdiğimiz seçilmiş liderlerimiz, her ne hikmetse, iklim değişikliğini özellikle kabul etmiyorlar. Örneğin ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kendini cumhuriyetçi olarak tanımlayan bireylerin “bilime dair bilgileri ne kadar çoksa, bilimsel bilgiye inanma oranları da o kadar düşük” çıkmış. Müthiş değil mi?

Neyse ki güneşin balçıkla sıvanmadığı gibi, gerçekler de inanmayınca gerçek olmaktan çıkmıyor. Sonuçlar daha yıkıcı oluyor mu? Evet. Sular yükselmeye devam ediyor mu? Evet. Sıcaklıklar sürekli rekor kırmaya devam ediyor mu? Evet. Üstüne üstlük, kurulu sistemler iklim değişikliği, geri dönüşüm, karbon ayak izi azaltılması gibi dünyanın baş belası konuları, “mükemmel” bir strateji ile bireylerin omuzlarına yüklemeyi de başarıyor. Yüzlerce konglomerat, binlerce fabrika, organize sanayi bölgeleri, fosil yakıt tüketen toplu ulaşım yöntemleri ve gıda üretimi için yok edilen doğal kaynaklar her gün dünyada geri dönülemez yıkımlara yol açarken, tüm bunları azaltma sorumluluğunun “bireylerin” omuzlarına yüklenmesi gerçekten tek kelimeyle harika bir plan.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • ahuseynovteymur@gmail.com

  Ekoiq takip etmeye zamanım yok, tasarım ve ekolojinin orraklığı ile ilgili çok yazı paylaşın )
  Güzel yazı için teşekkürler.

  • Alkan Dalkılıç
   Alkan Dalkılıç

   Merhaba, güzel sözleriniz için teşekkürler.
   EkoIQ 2 ayda bir yayınlanıyor ve her sayısında SHERPA Blog’dan bir yazarımızın da yazısı yer alıyor. Bu yazıları burada “sürdürülebilirlik” başlığı altında okuyabilirsiniz. Sevgiler.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
İçerikleriniz için 6 önemli SEO kuralı

İçerikleriniz için 6 önemli SEO kuralı

Gizle