Makaleler

Topluluk katılımı sosyal oyunlaştırma ile sağlanabilir mi?

Gamfed Türkiye gönüllüsü Arzu Kupsar, sosyal oyunlaştırma metodolojilerinin topluluk katılımı sağlamak amacıyla nasıl kullanılabileceğini paylaştı.

Gamfed Türkiye 30 Nisan 2021

İster çevrimiçi olsun ister yüz yüze, topluluğu oluşturan katılımcılar yeni beceriler edinmeye teşvik edilmediğinde üretkenlikleri en aza iner. Zappos ve Google gibi şirketlerin çalışanlarını günlük olarak iş konusunda motive ettiği ve yönlendirdiği biliniyor. Oyunlaştırma Gurusu Yu-kai Chou’ya göre;

“Herkes amacına değer bir şey için motive olma ve güdülenme kapasitesine ve özlemine sahiptir. İyi çalışanları zehirli hücrelere dönüştüren kötü çevresel ve kültürel tasarımdır”

Yu-kai Chou

Size yakın insanların iş yerlerinden ve patronlarından ne kadar çok şikayet ettiklerini bir düşünün. Genellikle çalışanlar yalnızca maaşlarını alacak ve işlerini kaybetmeyecek kadar sıkı çalışırlar.

Topluluklar canlı organizmalardır ve benzersiz insanlardan oluşur. Peki heyecanları, motivasyonları, bakış açıları farklılık gösteren bu topluluk yapılarında çoğunluğun etkin katılımını nasıl sağlarız? Yönetici olarak topluluğunuzu kendi kendine yeten bir yapıya dönüştürmek ve canlılığını korumak için kullanabileceğiniz etkili yollardan biri de oyunlaştırma deneyimi kurgusu olabilir. Sürdürülebilirlik açısından aktif katılımcıların olması son derece önemlidir. Katılımın artması üyelerin içinde bulunduğu topluluk yapısına katkıda bulunmaları ve dolayısıyla üyeler arasındaki sosyal iş birliği ile mümkündür. Bir yönetici, oyunlaştırma tekniklerini titiz ve etkili bir şekilde planladığında yönettiği topluluk daha aktif hale gelir ve toplulukta katılım oranı artar. Yaygın olarak kullanılan sosyal oyunlaştırma teknikleri aşağıdaki şekildedir:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz