Makaleler

“UX designer” neden “UX researcher” olmamalı?

Gülüm Baran, SHERPA Blog'da yayınlanan ilk makalesinde UX Design ve UX Research uzmanlıklarının farkına ve "uzmanlaşma"nın önemine değiniyor.

Gülüm Baran 20 Aralık 2019

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve farklı yeni çalışma alanlarının açılmasıyla, insan-bilgisayar etkileşimi alanı ile doğan unvanları ve kavramları birbirlerine bulaştırıp ortalığı karman çorman edebiliyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki kaosun içine düşmüşüz; her bir kavramı ve unvanı birbirinden ayırmaya çalışıyoruz.

Kullanıcı deneyimi dünyasında pek çok unvandan bahsetmek söz konusu. Ancak bu yazıda bahsedecek olduklarımdan biri “Kullanıcı Deneyimi Araştırmacısı”, diğeri de “Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı”.

Neden bundan söz edeceğim?
Çünkü, burada kaos var.

Bu konu neden önemli?
Çünkü, zaten hali hazırda kullanıcı deneyimi dünyasında iki farklı unvan olduğunu; bunların birbirlerinden ayrı — ancak aynı zamanda birbirleri ile aslında ne de güzel organize çalışabilen farklı meslek dallarından ikisi olduğunu anlatmak istiyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • kiliccansunur

    Merhaba, güzel savlarla anlatılmış bir ifade, okumaya başlarken sahip olduğum önyargı okuma sonunda azaldı. Fakat farklı bir yönden de sorgulamak için yine de yazmak istedim. “Bir kullanıcının kültürel kodlarını ve davranış modellerini anlayabilmek ve analiz edebilmek sosyal bilim tabanlı bir araştırmacının yapacağı iştir” diyerek aslında biraz keskin bir ayrım yapmış olmuyor muyuz? Bu tür ayrımlar sadece şu yönden tehlikeli olabiliyor bazen, işler bu kadar keskin ayrılınca, disiplinler de diğer tarafın işinden tamamen soyutlanabiliyor, “benim işim değil nasılsa” veya “bunca işim var onu da o yapsın bana anlatsın” yapısına dönebiliyor. Bu yüzden bu şekilde roller keskin ayrımlı olunca da, sadece toplantılarda aktarılan içgörülerle tasarım yapmaya çalışan UX uzmanı yine kullanıcıdan kopmuş oluyor.
    Önceden her şeyi tek yazılımcı yaparken, zamanla analist yazılımcı testçi UX’ci geldi. Sonra dendi ki bunlar çok ayrı çalışıyor tek takım içerisinde birleştirelim,-agile- rol farkı azalsın örneğindeki gibi.
    Bir yandan bu makası açmadan, bir yandan da disiplinlerin kendine özgü avantajlarını kullanıp paylaşabilmelerini, pratikte nasıl ilerletmek gerekir? Sherpa bildiğim kadarıyla bu görev ayrımı ile çalışıyor. Diğer firmalardaki UX sorumlusunun hem araştırmacı hem tasarımcı olan rolüyle çalışma şeklini de bildiğiniz için, avantaj ve dezavantajları nedir, “neden fırsatımız varsa” bu yöntemi belirlemeliyiz? Umarım neden sormak istediğim anlaşılmıştır, yorumunuzu merak ediyorum 🙂 şimdiden elinize sağlık.

İlgini çekebilir