UX Efsanesi #11: “Web sitenizin tasarımını periyodik olarak yenilemelisiniz.”

UX Efsanesi #11: “Web sitenizin tasarımını periyodik olarak yenilemelisiniz.”

Web sitesinin tasarımını yenilemek çoğu kişi için, web sitesinin görünümünü yenilemek ve bunun dönüşümü arttırmasını ve yeni müşteriler getirmesini ummak anlamına gelir. Aslında, bu yaklaşım çoğu zaman verimlilikten uzaktır çünkü kullanıcıların yenilenmiş web site tasarımları üzerine geri bildirimleri gösteriyor ki kullanıcılar değişiklikten nefret eder; yeni tasarım öncekine göre mükemmel olsa bile.

Tasarımı ya da düzeni yenilemenin etkili olabilmesi için, bu çalışmanın, mevcut web sitesinde neyin çalıştığının, neyin çalışmadığının ve kullanıcı ihtiyaçlarının son yenileme çalışmasından bu yana nasıl değiştiğinin anlaşılmasından yola çıkılarak yapılması gerekir. Çoğu durumda, kullanıcı arayüzünde minör değişiklikler yapmak yeterlidir. Google, Yahoo, Amazon ve bunlar gibi onlarcası bu stratejiyi takip ederek başarıya ulaşır: tasarımı sürekli olarak güncellemelerine rağmen bu değişiklikleri belirgin olarak göremezsiniz.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 12. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

10. UX Efsanesi #9: “Tasarım özgün olmalıdır.”
11. UX Efsanesi #10: “Tasarımınız iyi ise ufak detaylar önemsizdir.”
12. UX Efsanesi #11: “Web sitenizin tasarımını periyodik olarak yenilemelisiniz.”
13. UX Efsanesi #12: “Daha çok seçenek ve özellik, daha çok memnuniyet getirir.”
14. UX Efsanesi #13: “İkonlar kullanılabilirliği zenginleştirir.”

Radikal tasarım değişikliklerinden neden kaçınmalısınız?

  1. Cameron Moll, tasarımcıların tasarım yenileme çalışmalarına neden çok dikkatli yaklaşmaları gerektiğini açıklıyor. Tasarımcılar öncelikle iş gerekçelerini ve kullanıcıların değişim maliyetlerini dikkate almalı ve minimal değişiklerin yeterli olup olmayacağına karar vermelidir. Tasarım yenilemenin rasyoneli ile ilgili başarılı bir makale: Good Designers Redesign, Great Designers Realign.
  2. Jakob Nielsen, paydaşların gözleri eski tasarıma alıştığında yeni bir tasarımı hoş karşılamalarının normal olduğunu söyler. Öte yandan kullanıcılar, her şeyi kolayca bulabilmek, işlerini kolaylıkla halledip çıkmak için aşina oldukları tasarımı tercih ederler. – Fresh vs. Familiar: How Aggressively to Redesign
  3. Facebook 2010 yılında anasayfasını yenilediğinde, kullanıcılar bunu kötülediler; aynen 2006 yılında “News Feed” yayına alındığında bundan nefret ettikleri gibi – ki News Feed artık Facebook hizmetinin çekirdeğinde yer alıyor.
  4. Word 2007’nin yenilenmiş menü arayüzü (the ribbon interface) 20 yıllık klasik Word menüsünden açık ara daha iyiydi. Buna rağmen birçok kişi Microsoft’a bu konuda şikayetlerini gönderdi ve bloglarında bu konuda yazdı.
  5. Paul Scrivens, What is design’da “Sadece yeni bir şey yapmak için yeniden tasarlamayın, probleme daha iyi bir çözüm bulduğunuz için yeniden tasarlayın.” diyerek uyarır.
  6. Jared Spool, daha masraflı ve daha riskli olduğu için her şeyi aynı anda yeniden tasarlamaktan kaçınmak gerektiğini söyler. Bunun yerine, işteki değişimlere esnek tepkiler verebilen ardışık değişiklikler yapmayı önerir. – Avoiding Redesigns (podcast)
  7. Louis Rosenfeld her şeyi açıkça özetliyor: Stop Redesigning And Start Tuning Your Site Instead
%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.


Zoltán Gócza

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

Gizle