UX Efsanesi #25: “Kullanılabilirliğiniz iyiyse, estetiğin önemi yoktur.”

UX Efsanesi #25: “Kullanılabilirliğiniz iyiyse, estetiğin önemi yoktur.”

Craigslist gibi örneklere baktığımızda, estetiği tamamen görmezden gelen kullanılabilirlik özelliklerine sahip olduklarını görürüz. Fakat, estetiğin bir fonksiyonu vardır. Çekici şeyler, daha iyi çalışırlar. Araştırmalar, duyguların kullanıcıların deneyimlerinde önemli bir yer edindiğini göstermektedir. Eğer, web sitesinin dizaynı göze hoş geliyorsa, kullanıcılar daha rahat oluyorlar, web sitesini daha güvenilir ve kullanılabilir buluyorlar. Kullanıcıların gözünde, ilk intiba – genellikle interaksiyondan daha çok görselliğe dayalı olarak – web sitesinin değerini belirliyor.

Estetik, ayrıca markanız, ürününüz ve/ya servisiniz hakkında değerli bilgiler barındırır ve bunları önemsediğinizi gösterir.

Estetiği destekleyen noktalardan bazıları;

  • İnsan odaklı dizayn uzmanı Don Norman, Emotion & Design: Attractive things work better adlı eserinde estetiğin önemi ve kullanılabilirlikteki fonksiyonu hakkında detaylara inmektedir. Kitabı, Emotion design bu amaçla hazırlanmıştır.
  • Estetiğin rolü üzerindeki bir araştırmada, çekici şeylerin performans babında daha fazla puantaja sahip olmasa da, insanların çekiçi şeyleri daha kullanılabilir olarak algıladıkları saptanmıştır – Do “Attractive Things Work Better”? An Exploration of Search Tool Visualisations (pdf)
  • Standford Üniversitesi, insanların web sitelerinin güvenilirliklerini nasıl değerlediklerini konu alan 2500’den fazla katılımcılı bir çalışma düzenlemiştir. Bulgular, görsel tasarımın önemini ortaya koymaktadır: Katılımcıların neredeyse yarısı (veya 46.1%), sitelerin güvenilirliğini değerlerken, kısmi olarak yerleşim, tipografi, font boyutu ve renk şemasını içine alan bir eksende sitenin görsel tasarımına da önem atfetmiştir.
  • Stephen P. Anderson’ın yazısı In defense of Eye Candy, estetiğin ne kadar kritik bir role sahip olduğundan ve rasyonel düşünce yapımızın hislerimizle ne kadar bağlantılı olduğundan bahseder.
  • Web dizayn uzmanı Dimitry Fadeyev, iyi dizayna sahip olmanın yüksek rekabet avantajına sahip olduğunu ve internet endüstrisindeki büyük başarılarda (Facebook, Digg) önemli pay sahibi olduğunu savunur. Kendi söylemiyle: “Önyüzdeki iyi dizayn arka tarafta her şeyin yolunda olduğu izlenimini verir, gerçekte durum böyle olsa da olmasa da.” The Value of Good Design
  • UX tasarımcısı, Jesse James Garrett ise: “Görsel tasarım problemleri kullanıcıları o kadar hızlı rahatsız edebilir ki, navigasyon veya interaksiyon dizaynında yaptığınız akılcı seçimleri hiçbir zaman keşfedemeyebilirler” diyor.
  • Joel Spolsky, kendi argümanında şöyle diyor: “Kullanılabilirlik her şey değildir. Eğer kullanılabilirlik mühendisleri bir gece kulübü dizayn etselerdi, temiz, sessiz, yüksek aydınlatmaya sahip, birçok oturma yeri, çok sayıda barmeni, 18 punto sans-serif ile yazılmış menüsü olan, tuvaletlerin kolaylıkla bulunabildiği bir mekan olurdu. Fakat kimse oraya gitmezdi. Herkes, yolun aşağısındaki Coyote Ugly’de birbirinin üzerine bira döküyor olurdu.”
  • Max Steenbergen, yazısı Eye Candy vs. Bare-Bones in UI Design’da der ki: “Göze hitap eden şeyler dikkati başka yere çekerken ana gereksinim özellikleri ilgi çekemezler. […] Eğer uygulama belirli bir seviye estetiğe sahip değilse, sadece kullanıcının ilgisini çekememekle kalmayacak, kullanıcının dikkatini de elinde tutamayacaktır.”
  • “Kim demiş, zevk fonksiyonel olamaz diye?”  – Charles Eames.

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Gócza 

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Dünyanın en iyi ücretli ve ücretsiz online eğitim platformları

Dünyanın en iyi ücretli ve ücretsiz online eğitim platformları

Gizle