UX Efsanesi #29: “İnsanlar mantıklıdır.”

UX Efsanesi #29: “İnsanlar mantıklıdır.”

Geleneksel iktisadın bize öğrettiğinin aksine, insanlar, dikkatlice hazırlanmış maliyet ve kaynak analizleri sonucunda hareket etmezler. Araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu gibi, kararlarımızı mantıklı ve bilinçli düşünceden çok duygularımızla alıyoruz.

Ancak, mantıksızlığımız tahmin edilebilir bir şey. Bu nedenle, iyi tasarımcılar insanların karar verme mekanizmasını öğrenebilir ve kullanılabilirliğin bir adım ötesine giderek davranışlarımızı etkili şekilde yönlendirebilen ürünler yaratabilirler.

Nörobilimci Jonah Lehrer’a göre, insanlar irrasyoneller, çünkü mantığımız yavaş işlemekte ve beynimizin mantık yapısı halen çok genç ve çok sınırlı kapasitede. Kendi anlatımıyla, mantığımız “satışa hızlıca yetiştirilmiş bir işletim sistemi” gibi. Öte yandan, beynimizin duygusal kısmı çok güçlü ve iyi seçimler yapabiliyor. Bu nedenledir ki, çoğu kararı duygusal seviyede alıyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  UX eşik noktası: Tasarım olgunluğuna erişmek ve ötesi ux-tipping-point-tuba-erdem

  UX eşik noktası: Tasarım olgunluğuna erişmek ve ötesi

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Çizgiden gerçek hayata Pokémon deneyimi

  Çizgiden gerçek hayata Pokémon deneyimi

  Gizle