Makaleler

UX Efsanesi #4: “Tasarım, bir web sitesini güzel görünür kılmaktan ibarettir.”

Birçok insan web tasarımını dekorasyon olarak görür ve "tasarım, bir websitesini göze hoş gelecek hale getirmekten ibarettir" diye düşünür. Aksine, tasarım estetikten çok işlevi tanımlar. Tasarım form ve işlevselliğin bir bütünüdür. Sanattaki konumunun aksine, web dünyasında başarılı tasarım, görsel ve duygusal bağı kurmaktan ibaret değil, işlevselliğe sağladığı katkı ile derecelendirilir.

Orkun Duyar 20 Ocak 2015

Birçok insan web tasarımını dekorasyon olarak görür ve “tasarım, bir web sitesini göze hoş gelecek hale getirmekten ibarettir” diye düşünür. Aksine, tasarım estetikten çok işlevi tanımlar. Tasarım form ve işlevselliğin bir bütünüdür. Sanattaki konumunun aksine, web dünyasında başarılı tasarım, görsel ve duygusal bağ kurmaya müsait oluşundan ziyade, işlevselliğe sağladığı katkı ile derecelendirilir.

Tasarımın amacı, problemleri efektif bir şekilde çözmektir. Kullanıcıların dünyayı nasıl algıladıklarını, ne düşündüklerini ve dünyayla nasıl etkileşime geçtiklerini yorumlayabilmektir. Bu yolda tasarımcının cephanesi sadece renkler ve tipografik ögelerden değil, aynı zamanda kullanıcı araştırmaları, prototip yaratımı, kullanılabilirlik testleri ve birçok diğer araçtan oluşur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir