Makaleler

UX eşik noktası: Tasarım olgunluğuna erişmek ve ötesi

Kullanıcı deneyimi alanında eşik noktası (UX tipping point) nedir, Jared Spool ve Jacob Nielsen gibi sektör profesyonelleri konu hakkında neler diyor? UX Researcher Tuğba Erdem yazdı.

Tuğba Erdem 01 Nisan 2019
ux-tipping-point-tuba-erdem

Her ne kadar kullanıcı deneyimi geniş çapta tanınır hale gelse de; kullanıcı deneyimi profesyonelleri projelerin her aşamasında neden kullanıcı deneyiminin gerektiğini açıklamak, ve orta-üst düzey yöneticileri ikna etmek zorunda kalıyorlar. Oysa, kullanıcı deneyimi; sunulacak ya da geliştirilecek bir ürün ya da hizmetin vazgeçilmez bir unsuru. Bir organizasyonun mutlaka bünyesine katması gereken kullanıcı deneyimi becerileri olmadan iyi bir tasarımın var olmayacağı kabul edilmiş durumda. Peki kullanıcı deneyimi becerilerini organizasyonlar sistemlerine ne kadar entegre etmeli? Bunun cevabı, Kullanıcı deneyimi eşik noktasını aşmakta gizli.

Kullanıcı deneyiminde “eşik noktası” nedir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı bütünsel bir süreci ifade eder. Bu koca sürecin bileşenleri; kullanıcı araştırmaları gibi aşamalardan oluşur ve çoğu zaman korkutucu bir etki yaratır. Oysa kendi içinde kompakt olan bu süreç, organizasyonlara vizyonlarını belirleme fırsatı sunar. Bu noktada kullanıcı deneyimi; bir ürün ya da hizmetin vazgeçilmez bir unsuru olarak değerlendirilmeli. Kullanıcı deneyimi tasarımı sürecini nasıl işletmeli? Bu soruya cevap vermeden önce daha iyi bir ürün ve hizmet sunmak adına kullanıcı deneyiminin bir organizasyona nasıl entegre edilmesi gerektiği önemli.  Dolayısıyla bu makalede öncelikle cevap aranacak sorular şunlar:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • ahuseynovteymur

    Yani: kullanıcı deneyiminde eşik noktası, kullanıcını anlamakda “ahaaa” noktasıdır. Kullanıcınızı artık anlamaya başlıyorsanız, onların ne istediklerini artık tutmaya başlıyorsanız, o noktayı geçmişsiniz, tebrikler

Keşfetmeye Devam Et