Makaleler

UX/UI Designer diye bir unvan var mı?

UX designer, UI designer, UX/UI designer, product designer, service designer... Hangisi doğru? Peki, böyle bir unvan gerçekten var mı?

Yakup Bayrak 17 Eylül 2019

2019 yılında her geçen gün artan sıklıkta, sorunun yanıtından çok sorunun abesle iştigali hakkındaki “görece haklı” eleştirilere denk geldim. Özetle, kendisini “UX Designer” rolünde görenler “UX/UI Designer” diye bir unvanın olamayacağını savunurken, “UI Designer” rolünde olup kendisini “UX/UI Designer” olarak adlandırmak isteyenler de sessiz ve derinden ama inatla (çoğu zaman Behance ve Linkedin gibi profesyonel ağlarda) kullanmakta ısrarcı oldukları jenerik “UX/UI Designer” unvanlarıyla direnişlerini devam ettirdiler. Peki işin yumuşak karnı neresi? Bu insanların bir ünvanla alıp veremedikleri nedir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Fırat Torun

  Katılıyorum.

 • sturkubkr

  Sonuna kadar katılıyorum ama işverenlere de yöneltmek lazım okları. İki kişiyi (hatta Ux araştırma ve tasarım olarak ayırırsak 3 kişi) istihdam etmek yerine kendilerince uyanık davranıp bu işleri sıkıştırarak bir kutuya koyup çalışandan bekleyenler en başta onlar. Tek başına UI Designer’ım diyerek iş bulabilmek çok zor şu günlerde. Bazısına UX biliyorum demen de yetmiyor. Neredeyse kodunu da bize yazdırmayı, pazarlamasını da bize yaptırmayı falan hayal eden bir sürü işveren var.

 • Merih G

  Evet de, temel ve yaygın UX kalıplarının neredeyse tamamı bile kaç yıllık UI tasarım kalıplarıyken, UI ve UX’i birbirinden bu kadar ayırmaya çalışmak niye?

  • Yakup Bayrak

   Merih yorumun için çok teşekkür ederim. Bu ayrıma gidilmesini savunan (benim de aralarında bulunduğum) insanların temel motivasyonu kullanıcının etkileşime geçtiği arabirim (User Interface – UI) ile bu etkileşimin tamamının (User Experience – UX) aynı anlama gelmemesidir. Eskiden de böyle değildi. O zamanlar buna verilen bir isim yoktu ve bu konu önemsenmiyordu. Şimdi önemseniyor. Konuyu kavramlaştıran öncülerden Don Norman’ın şu kısa videosuna göz atmanı rica ederim: https://www.nngroup.com/videos/don-norman-term-ux/ Bir Apple ürün kutusunun aracın arka koltuğuna sığabilecek şekilde tasarlanmasını örnekliyor. Örneği özümsemek için kendimize “Ne yani, UX’çi kutu da mı tasarlamalı?”yı değil, “Bir ürünün kullanıcıya yaşattığı tüm deneyimi, bütüncül olarak nasıl tasarlayabilirim?” i sorarsak, aradaki farkı daha kolay içselleştirebiliriz diye düşünüyorum.

 • eminakdemir34

  Evet, malesef firmaların birçoğu bu ayrımı hala kestirememekte. Yakın zamana kadar bu işlerle ‘Front End Developer’ arkadaşlar ilgilenmekteydi. Bu kadarı bile çok güzel bir gelişme ülkemiz için. Önemi daha iyi anlaşıldıkça, disiplinlerin de birbirlerinden daha keskin çizgilerle ayrılacağını düşünüyorum. Güzel bir makale olmuş 🙂

  • Yakup Bayrak

   Makaleyi beğendiğine çok sevindim Emin.

İlgini çekebilir