Mükemmel bir seçim sistemi tasarlamak mümkün mü?

Mükemmel bir seçim sistemi tasarlamak mümkün mü?

Türkiye’deki seçim sistemi mükemmel mi, yoksa iyileştirilmesi gereken noktalar var mı? Hangi ülkelerde hangi seçim sistemleri uygulanıyor? Adil, güvenilir, herkese eşit temsil hakkı tanıyan bir seçim sistemini tasarlamak ve inşa etmek mümkün mü? Hayatın kalbinin attığı yerde, sokakta gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Alper Yağcı ve Dr. Erzen Öncel ile Harvard Üniversitesi’nde modern orta doğu ülkelerinde siyasi partiler üzerine doktora çalışmasını sürdürmekte olan Aytuğ Şaşmaz’ı ağırladık.

Video oynatıcının altında yer alan sorulara tıklayarak, videonun ilgili bölümünü izleyebilirsiniz.

  1. Dünyada First Past The Post, Alternative Vote, List Proportional Representation, Mixed Member Proportional Representation, Single Transferrable Vote, Single Non-transferrable Vote, two-round system, d’hondt metodu gibi farklı oylama sistemleri var. Başkan/cumhurbaşkanı ve temsilci seçimlerini ayrıca değerlendirerek, bu sistemlerin birbirlerinden nasıl farklılaştığı ve genel bir soru olarak, bunlardan hangisinin hangi açıdan daha iyi olduğu hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?
  2. Türkiye’deki seçim sistemi hangi metodolojiyi baz alıyor ve Türkiye’deki uygulamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Olumlu ve olumsuz yönleri neler?
  3. Türkiye’deki seçim sistemi (oylama ve değerlendirme algoritmaları), sizce nasıl mükemmelleştirilebilir?
  4. Daha iyi bir seçim sistemi ve seçim için ayrılan bütçenin optimize edilebilmesi için teknoloji ve tasarımdan nasıl yararlanabiliriz?
  5. Sizce tüm vatandaşların eşit haklar çerçevesinde temsil edildiği ve ülkelerin en doğru şekilde yönetildiği global bir seçim sistemi reformu nasıl tasarlanabilir ve uygulanabilir?
  6. Bu sistemin tasarımı sürecinde kimlerden, hangi yetkinliklerden ve nasıl faydalanılabilir?

Dr. Alper Yağcı kimdir?

Alper Yağcı, lisans derecesini 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden uluslararası ilişkiler ve tarih alanlarında (çift anadal ile), doktorasını ise 2016’da University of Massachusetts Amherst’ten siyaset bilimi alanında almıştır.

Çalışmaları karşılaştırmalı siyaset, uluslararası ilişkiler, ekonomik kalkınma ve çevre politikalarına yoğunlaşmaktadır. Latin Amerika’da saha çalışmasında bulunmuştur. Araştırma alanları arasında kalkınma ve kalkınmakta olan ülkeler, siyasal iktisat, çevre, toplumsal hareketler ve Latin Amerika yer almaktadır.

Dr. Erzen Öncel kimdir?

Erzen Öncel, lisans derecesini 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ve Tarih bölümlerinden (çift anadal), ve doktorasını 2015 yılında Boston Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden almıştır. 2010 yılından beri, Dünya Bankası tarafından finanse edilen, 145 ülkeden yaklaşık 40 bin liderin biyografik bilgilerini içeren ilk global ölçekteki veri tabanı olan Global Leadership Project’i (GLP) yürütmektedir. Dr. Öncel Mississippi, Boston ve Mef Üniversitelerinde dersler vermiştir.

Dr. Öncel’in araştırma alanları siyasi liderlik, siyasi kurumlar, etnik temsil, kotalar ve temsil üzerindeki etkisi, demokratikleşme gibi konularda yoğunlaşmıştır. Dr. Öncel, araştırmacıların liderlikteki değişimi izleyebilmelerini sağlayacak GLP veri tabanının ikinci faz çalışmalarına halen devam etmektedir.

Aytuğ Şaşmaz kimdir?

Aytuğ Şaşmaz, lisans derecesini 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Uluslarası İlişkiler bölümünden almış ve 2008 yılında The London School of Economics and Political Science’ta Uluslararası Siyasal Ekonomi alanında yüksek lisans çalışmasını tamamlamıştır.

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Halen, Harvard Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler alanında doktora çalışmasını yürütmektedir. Doktora çalışmasında kamu yönetimi, sosyal hizmetler ve modern Orta Doğu’da siyasi partiler alanlarına odaklanmıştır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İlham Verenler #1.4 | Kozan Demircan: Endüstri 4.0 ve müşteri yolculuğu

İlham Verenler #1.4 | Kozan Demircan: Endüstri 4.0 ve müşteri yolculuğu

Gizle