Röportajlar

Gülistan Boylu: “Yazılım mühendisliği bir zanaatkârlık ve Lonca.Works de bu alana öyle yaklaşıyor.”

Online eğitimde küçük ama verimli bir sistem kuran Lonca.Works kurucuları ve mezunlarıyla yaptığımız röportajlarımızın ikinci bölümünde konuğumuz kadın bir yazılımcı olan Gülistan Boylu. Kendisiyle eğitim hayatını, bilgisayar mühendisliği okumasına rağmen neden başka bir yazılım eğitimine ihtiyaç duyduğunu ve sektördeki kadın-erkek ilişkilerini konuştuk.

Alkan Dalkılıç 28 Eylül 2018
gülistan boylu lonca.works

Seni kısaca tanıyabilir miyiz? Hangi alanda eğitim aldın, neler yaptın, yapıyorsun ve yakın geleceğe ve profesyonel hayatına dair hayallerin neler?

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Mezun olur olmaz yine aynı okuldan bir arkadaşım ile birlikte Isparta’da kendi dijital ajansımızı kurduk (Teknovol) ve 2 sene kadar orada çalıştım. Lonca.Works ile birlikte hayatımın yeni bir dönemi başladı diyebilirim. Bir süre sonra aslında yazılım geliştirici olarak çalışmak istediğimi farkettim ve şirketimi bıraktım. Açığımı kapatmanın en hızlı yolu yurt dışında bir staj bulmaktı ve değişim programlarını sonuna kadar kullanmış biri olarak Erasmus stajı ile İngiltere’ye geldim. Staj esnasında ilk çalışacağım ajansı buldum, burada bir şirket kurdum ve geçtiğimiz Temmuz ayında Londra’daki ikinci yılımı doldurdum. Su an gıda teknolojileri üzerine çalışan bir girişimde (StopMyCraving) hem front-end developer hem de proje yöneticisi olarak çalışıyorum.

Bu yola çıkarken profesyonel hayatım için motivasyonlarımdan biri büyük bir yazılım ekibi içinde yer almaktı ve şu an bunun için çalışıyorum. Hayallerimden biri de Lonca’daki arkadaşlarımla birlikte projeler yapmak, çünkü çalışmak için doğru insanlar kolay bulunmuyor.

Peki bilgisayarlarla nasıl tanıştın? Ders için miydi, eğlence için mi?

Aslında bilgisayar mühendisi oluşumun biraz ilginç bir hikayesi var. Küçüklüğümden beri evde bilgisayar hep vardı. Ama ders ve ödevler dışında ilgim olmamıştı. Çünkü her çalışkan kız çocuğu gibi doktor olmak istiyordum. Sınavda istediğim puanı alamayınca başka bölümlerde yazmaya başladım ve tercihlerin son günü babamın ricası üzerine sadece bir tane bilgisayar mühendisliğini aradaki puan farkına güvenerek ve nasılsa buraya yerleşmem diyerek yazmıştım. Sonuçlar açıklandığında ağlamıştım ve bölümümü ilk stajımı yaptıktan sonra sevmiştim. Sanırım babama bir teşekkür borçluyum…

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir