Toplumsal yaşamı iyileştirmede yapay zekadan nasıl faydalanabiliriz?

Toplumsal yaşamı iyileştirmede yapay zekadan nasıl faydalanabiliriz?

Brand Week İstanbul Efsaneleri röportaj serisinin ilk bölümünde konuklarımız, yapay zeka (AI) teknolojileri alanında Türkiye’de ve yurt dışında önemli çalışmalara imza atan iki değerli bilim insanı Prof. Dr. Zehra Çataltepe ve Dr. Tanju Çataltepe. Onlar aynı zamanda, bankacılıktan IoT’ye pek çok alanda, makine öğrenmesi (machine learning) tabanlı davranış ve risk tahminleme çözümleri üreten tazi.ai‘ın kurucuları.

Türkiye pazarlama ve iletişim endüstrisini dünyanın en yaratıcı isimleri, fikirleri ve işleriyle buluşturmayı hedefleyen Brand Week İstanbul etkinliği bu sene, “Legends” (efsaneler) teması ışığında, “Her marka kendi efsanesini yaratmalıdır!” mottosuyla birkaç hafta önce gerçekleştirildi. SHERPA Blog olarak katıldığımız etkinlikte, teknoloji dünyasında fikirleri ve markalarıyla değişim yaratan 10 efsane isimle buluştuk ve Brand Week İstanbul Efsaneleri adını verdiğimiz bir röportaj serisi hazırladık. Bugün ilk bölümünü yayınladığımız serinin gelecek bölümlerinde; Ken Segall, Luke Williams, Ramesh Srinivasan, Simon Wassef, Kerem Rızvanoğlu, İrfan Gürvardar, Haile Owusu ve Markus Spiller bizimle olacak.

Son dönemde Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Stephen Hawking gibi öncü isimlerin çokça öngörü paylaştığı yapay zeka teknolojilerinin bugününü, geleceğini ve toplumsal yaşamda hangi alanları etkileyeceğini konuştuğumuz Zehra ve Tanju Çataltepe’den tasarım, yazılım ve teknoloji alanında fark yaratmayı hedefleyen genç profesyoneller için de tavsiyeler aldık. İyi seyirler!

Kimdir?

Dr. Tanju Çataltepe | tazi.ai, Kurucu Ortak

Elektrik mühendisliğinde lisans derecesini MIT’den, doktorasını UCLA’den aldı. 1990-2005 arasında ABD’de Bell Labs ve AT&T Labs’de önce optik ağlar sonra da internet omurga mimarileri üzerinde çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra önce Türk Telekom’da CEO danışmanı ve International Telecommunications Union Tam Yetkili Temsilciler Konferansı başkanı olarak hizmet verdi. 2006-2010 arasında Yıldız Holding CIO’su olarak veri merkezi konsolidasyonu ve SAP projeleri gerçekleştirdi. 2010-2012 arasında Cisco’da Advanced Services Director olarak görev aldı. Daha sonra 2015’te tazi.ai’ın kurucu ortağı olana kadar Kantar Media Audiences’ın önce Türkiye genel müdürü, daha sonra da Global IT Director’ü olarak çalıştı.

Prof. Dr. Zehra Çataltepe | tazi.ai, Kurucu Ortak

İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde profesör olan Zehra Çataltepe aynı zamanda banka, sigorta kuruluşları ve telekomünikasyon alanlarında akan veriden devamlı olarak öğrenen yapay öğrenme uygulamaları geliştiren tazi.ai şirketinin eş-kurucusu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini California Institute of Technology’de bilgisayar bilimleri dalında ve yapay öğrenme alanında tamamladı. Yapay öğrenme algoritmaları ve yazılımları, öznitelik seçimi, aykırılık tespiti, çevrimiçi öğrenme, insan eğitimi için yapay öğrenme, heterojen, zaman serisi ve büyük veriden öğrenme araştırma konuları arasında yer almaktadır. TÜBİTAK ve AB destekli pek çok projede görev yapan Prof. Dr. Çataltepe’nin 14 patenti ve 80’den fazla yayını bulunmaktadır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”

UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”

Gizle