Avatar

Oğuzcan Şahin

Front-end Developer & Designer @Freelancer

Oğuzcan, 1990 Edirne doğumludur. Okul hayatı birçok spor dalıyla uğraşarak ve bisiklet üzerinde geçer. Çocukluğunda çok istediği bilgisayar, derslerine çalışmaz gerekçesiyle alınmaz. Liseye başlangıç döneminde alınan bilgisayar sayesinde çocukluk uğraşları değişmeye başlar.
Bilgisayarına kurduğu ilk oyun olan Winning Eleven'da futbolcu yüzlerinin kötü olması, takım isimlerinin (lisans dolayısıyla) farklı olması gibi problemler nedeniyle oynadığı oyundan pek memnun olmaz. Bunları düzeltmenin bir yolunu aramaya başlar. Böylece, oyun için farklı yüzler hazırlama, forma çizimleri yapmak gibi çözümler bulur ve bilgisayar destekli çizimlerle tanışır.
Bir sonraki aşamaya, oynadığı oyun için yaptığı çizimleri oyuna eklemek için çözüm ararken gezdiği sitelerin nasıl yapıldığını merak ederek giriş yapar ve HTML'i keşfeder.
Hayatında yazdığı ilk kod HTML'de kayan yazı yapımını sağlayan “”dir. Yaptığı kayan yazıyı browser üzerinde gördüğü gece heyecandan uyuyamamıştır.
Bundan sonraki hayatı, sokağa çıkmayı zaten pek sevmediği için, lise hayatı boyunca bilgisayar başından kalkmaması ve asosyal olmasıyla sonuçlanır.
Sırasıyla HTML, CSS öğrenmeye çalışır ve öğrendikleriyle bir şeyler yapmayı dener. Girdiği web sitelerinin “” dolu kodlarını okumaya çalışır ve bol bol forum siteleri kurmayı dener.
Lise bittiğinde ise kendisini daha fazla geliştirme düşüncesiyle İstanbul'a taşınmaya karar verir. Dijital reklam ajanslarının varlığını öğrenip yaptığı işin bu sektörde anlamlı olduğunu görür. Ajans fotoğraflarındaki eğlenceli ortam sayesinde bu sektör oldukça ilgisini çeker ve iş başvurularında bulunur. Sektöre Jr. Interface Developer olarak MagiClick'de başlar.
İstanbul'un ağır yaşam koşulları, Jr. pozisyonda çalışan biri için oldukça yorucu olduğu için 8 ay sonunda Edirne'ye dönmeye karar verir. Fakat İstanbul hayatında farklı bir yere yerleşmiştir bile ve sadece 3 ay sonra gelen bir iş teklifiyle bir daha hiç dönmemek üzere İstanbul'a yerleşir.
2007’den bu yana arayüz geliştiricisi olarak farklı sektörlere hizmet vermekte olup 2012’den bu yana freelance olarak girişimlere, kurumsal şirketlere ve ajanslara kullanıcı arayüzü tasarlama ve geliştirme konusunda destek olmaktadır.