Samet Koşar

Co. Founder & CCO @OctoStory

23 Haziran 1991 İstanbul doğumluyum. Mekatronik mühendisliği terk! ''Ne alaka!'' dediğinizi duyar gibiyim. Bu soruyu bende her sabah uyandığımda soruyorum. Her gün aldığım cevap ise ''Seviyorum!'' oluyor.

İnsan önce yaptığı işe delicesine aşık olmalı. Para para para felsefesiyle değil, onur, huzur, gurur felsefesiyle yola çıkmalı. Çocukluk hayalim olan görsel sanatlara erişim fırsatını, üniversite 2. sınıftayken yine benimle aynı gün doğan kuzenim sayesinde buldum. Çekeceği bir kısa film için kolları beraber sıvadığımızda, 3 adet final sınavını umursamayıp, tasarımın hayatımda onuru, huzuru, gururu temsil ettiğini anladım. Geçen 6 yıllık süreç içerisinde iki multimedya, bir dijital ajans ve Zingat.com da UX/UI Designer deneyimim oldu. Son olarak da OctoStory adında kendi Dijital Reklam Ajansı'mı kurdum.

Montserrat sever, İhap Hulusi Görey gibi bakmaya çalışır, Bill Bernbach gibi düşünmeye gayret ederim.

Yazara ait içerikler

Tetris’ten alınabilecek 12 kullanıcı deneyimi dersi
Listeler

Tetris’ten alınabilecek 12 kullanıcı deneyimi dersi

Dikkat, hakimiyet ve doğrudan müdahale! Tasarım süreçlerinde başarıyı doğrudan etkileyen bu üç hamle aslında çocukluğumuza kayıtsız şartsız damgasını vuran Tetris efsanesinin temel oyun prensipleri. 32 senelik "bağımlılığımızı" hak ettiği gibi övmenin ve emektar oyun makinelerinizi saklandıkları çekmecelerden çıkarıp, Tetris'i tasarım felsefenizle bütünleştirmenin tam vakti.

Samet Koşar
İyi, mükemmelin düşmanı mı?
Makaleler

İyi, mükemmelin düşmanı mı?

Mükemmel tasarım. İlk anda bunun işlevsiz ve rastgele bir süreç olduğu ve çoğunlukla ilhamdan başka bir şeye dayanmadığı düşünülebilir. Eğer bu düşünceye sahipseniz, kullanıcı deneyimi uzmanları tarafından gelecek eleştiri yağmuruna da hazır olmalısınız. Tasarımın bir çok alanında, otoriteyi saymayan zihniyet geçerli olabilir. Fakat burada konu kullanıcı arayüzü ise geçerli olmayacaktır. UX’in olmadığı yerde UI iki harften ibarettir!

Samet Koşar