Cedvel: Grid sistemi oluşturmak artık çok kolay!

Cedvel: Grid sistemi oluşturmak artık çok kolay!

Tasarımla uğraşan herkesin grid konusunda, 101 seviyesinde dahi olsa, bilgi sahibi olması gerekir. İster bir smart tv arayüzü, ister logo, baskı işi ya da bir web sitesi; ne tasarlarsanız tasarlayın her zaman bir grid sistemine başvurmanız kaçınılmaz.

Bu yazıda grid’in nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin detaylara girmeyeceğim (belki başka sefere) ancak; doğru, hızlı ve kolay şekilde kendi grid sistemimizi oluşturmamızı sağlayan bir uygulamayı tanıtmaya çalışacağım. Tasarladığımız işe göre kullanabileceğimiz belli başlı grid sistemleri mevcut. En kötü ihtimalle, kendi oluşturduğumuz bir grid içinde tasarımlarımızı üretiyoruz. Mevcut sistemler dışında kendi oluşturduğumuz grid ile tasarım yapmak, çalıştığımız projeyi düşünerek kuralları kendimiz belirlediğimiz için, biz tasarımcılara daha geniş bir çalışma alanı sağlıyor.

Şu anda Girişimciler için UX serisinin 17. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 29 içeriğe göz atmayı unutma!

15. E-ticaret sitelerinde banner kullanımı nasıl olmalı?
16. Navigasyon tasarımında sık yapılan 4 hata
17. Cedvel: Grid sistemi oluşturmak artık çok kolay!
18. UX ajansına nasıl brief verilir?
19. Proto.io ile etkileşimli prototipler oluşturun

İşte tam burada devreye artık Cedvel giriyor.

Bilgi Üniversitesi’nde okurken benim de kendisinden bizzat ders aldığım hocam Fahri Özkaramanlı‘nın geliştirdiği Cedvel, en kısa tanımıyla, kendi grid sisteminizi oluşturmanızı sağlayan bir uygulama. Uygulama, benim için farklı bir yeri olsa da, sunduğu servisin kalitesi nedeniyle dikkate değer. Tamamen tarayıcı üzerinden çalışıyor ki bu çok önemli bir özellik. Uygulamanın şu an beta sürümüne erişebiliyoruz. Bu nedenle verilen her geribildirim altın değerinde. Bir ürünün gelişimine katkı sunma fırsatını kaçırmayın derim. 🙂 Kullanıcı arayüzü standart bir tasarım programından çok da farklı olmadığı için kullanım zorluğu yaratmıyor. Yaratacağınız kanvas üzerinde sağda bulunan ayarlar sayesinde, oluşturduğunuz grid ile ilgili tüm değişikliği anlık olarak izleyebiliyorsunuz.

Dikdörtgenler, satırlar, sütunlar

Dikdörgenler, grid sistemin temel taşlarıdır. Cedvel aracılığıyla oluşturacağınız dikdörtgen içinde boyut ve kenar boşlukları özellikleri ile yavaş yavaş gridiniz ortaya çıkmaya başlıyor. Satır ve sütunların genişlik ile yükseklik ayarlarını dilediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz.

Hiyerarşik (iç içe geçen) satırlar ve sütunlar

Satır ve sütunları katmanlar panelinden ayrı ayrı seçebilir ve daha fazla satır ve sütuna bölebilirsiniz. Yine bu panelden tek satır veya sütun özelinde ayarları değiştirebilirsiniz.

Taban çizgisi, görsel satırı ve kare gridler

Grid için oluşturduğunuz dikdörtgenleri 3 farklı gösterim şeklinde ayarlayabilirsiniz. Taban çizgisi (baseline), görsel satırı (image) ve dikdörtgen (rectangular) görünümlerden dilediğinizi etkinleştirdikten sonra, grid’lerin her birinin çizgi stillerini, değerlerini ve renklerini de tekil olarak özelleştirebilirsiniz.

PNG ve SVG formatında kaydedebilme

Hazırladığınız grid sistemini şu an için PNG veya SVG formatlarında bilgisayarınıza indirerek kaydedebilirsiniz. Grid’inizi SVG olarak indirebilmeniz iyi bir olanak. Böylece vektör tabanlı olarak istediğiniz yerde kullanabilir ve düzenleyebilirsiniz. Cedvel’in gelecekteki sürümlerinde daha çok formatın desteklemesinin planlar arasında olduğu bilgisini de paylaşayım.

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Daha fazla özellik için Cedvel‘i ziyaret edebilirsiniz.


Cedvel ayrıca kullanıcılarına tipografi ve grid sistemleri ile ilgili kitaplar öneriyor. Çok tatlı değil mi? 🙂 Önerilen kitapların listesi ise şöyle:

 1. Grid Systems in Graphic Design, Josef Muller-Brockmann
 2. The Typographic Grid, Hans Rudolf Bosshard
 3. Grid Systems: Principles of Organizing Type, Kimberly Elam
 4. Geometry of Design, Kimberly Elam
 5. Typography: Macro + Microaesthetics, Willi Kunz
 6. Typography: Formation + Transformation, Willi Kunz
 7. The Elements of Typographic Style, Robert Bringhurst
 8. Typographie: A Manual of Design, Emil Ruder
 9. Alphabets, Wim Crouwel
 10. The Vignelli Canon, Massimo Vignelli
 11. The New Typography, Jan Tschichold

Bonus: Wordmark.it


Yine Fahri Özkaramanlı işlerinden biri olan Wordmark.it projesini bu yazıya bonus olarak eklemek istedim.
Wordmark.it; yazdığınız metnin, bilgisayarınızda yüklü mevcut fontlarla gösterimlerini listeleyen ve filtreleyerek karşılaştırmanızı sağlayan bir servis. Tüm hünerlerinden faydalanmak için üye olmanız gerekiyor. Cedvel’i inceledikten sonra Wordmark.it projesine de kesinlikle göz atmanızı tavsiye ediyorum.

 • Arda Arıcan
  Arda Arıcan

  Uygulamanın güzelliğine kaptırmış, ufak bir hata yapmışız 🙂 Linki düzelttik şimdi. Dikkatin ve uyarın için çok teşekkürler.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bilgi obezliği ve kararsızlık information-overload

Bilgi obezliği ve kararsızlık

Gizle