Listeler

6 bilim kurgu efsanesinin kullanıcı deneyimi karnesi

Bilim kurgu yapımları pek çok insan için olduğu gibi, kullanıcı deneyimi alanında çalışan tasarımcılar için de önemli bir ilham kaynağı. Ancak gerçek hayatta olduğu gibi, milyonlarca izleyiciye ulaşan bu türdeki film ve dizilerde karşılaştığımız ekranlarda da her zaman en iyi kullanıcı deneyimi sunulmuyor.

Eda Utku Küngör 02 Ocak 2018
star-wars-ui-design

Bilim kurgu yapımları pek çok insan için olduğu gibi, kullanıcı deneyimi alanında çalışan tasarımcılar için de önemli bir ilham kaynağı. Ancak gerçek hayatta olduğu gibi, milyonlarca izleyiciye ulaşan bu türdeki film ve dizilerde karşılaştığımız ekranlarda da her zaman en iyi kullanıcı deneyimi sunulmuyor. Yine de bu yapımların üretildiği dönemin tasarım bakış açısını anlamak ve dersler çıkarmak açısından iyi birer örnek olduklarını söylemek mümkün.

Bu yazıda, çok sevilen ve pek çok takipçisi olan bazı bilim kurgu yapımlarında yer verilen ekran tasarımları ve bu tasarımların sunduğu kullanıcı deneyimlerine genel olarak değindik. Her yapımdan iyi ve kötü örneklere eşit şekilde yer vermeye ve hiçbir “fandom”un kalbini kırmamaya çalıştık.


1. Star Wars serisi (1977 – 2017)

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz