Sketch App’te veriminizi arttıracak 5 eklenti

Sketch App’te veriminizi arttıracak 5 eklenti
Arayüz tasarım süreçlerinde tasarımcılar için hali hazırda birçok tasarım ortamı mevcut fakat yeni tanışmış olmamıza rağmen — dürüst olmak gerekirse — bunlar arasında kullanılabilirliği ve basit arayüzü ile diğerlerine göre daha çekici bulduğum uygulama, Sketch App. Üstün özellikleri ve kullanılabilirliğiyle sadece arayüz tasarım becerinizi değil, aynı zamanda iş akış sürecinizi de hızlandırmanızı sağlayan Sketch’in, zamanı daha verimli kullanmak konusunda yardımcı olan ilginç eklentilerinin olması da üretkenliğe katkı sağlıyor. Bu yazıda size, Sketch App’te çalışırken kullandığım bazı eklentilerden bahsedeceğim.

1-Craft

Craft için tek başına bir eklenti yerine bir eklenti paketi demek daha doğru olacak. Bu eklenti paketinin kullandığım özelliklerinden bahsetmem gerekirse:

Craft eklentisi Invision ile tasarımlarınızı kolayca senkronize edebilmenize olanak tanır. Tasarımlarınızı direkt çalışma alanı olarak yükleyebileceğiniz gibi size, Sketch App üzerinde prototipleme ve bu prototipi ayrı bir işleme gerek duymadan Invision’a aktarma imkanı sağlar.

Craft içindeki — belki de sizi en çok rahatlatacak — özelliklerden biri, sahte (yer tutucu) içerik üretebilmesi. Bunu önermesek de, tasarımınızda yer alan başlık, fotoğraf, metin alanı gibi alanları anlamsız yer tutucu içeriklerle doldurmak yerine, gerçek içeriğiniz gelene kadar ad, adres, telefon, başlık gibi gerçeğe yakın içerikler üretebilirsiniz. Craft içinde bulunan bir web tarayıcı ile görüntülerinizi kolayca aktarabilir, aynı zamanda iStockPhoto ve Getty Images gibi mecralardan stok görüntüleri Sketch içinde hızlıca görüntüleyebilir ve tasarımınıza ekleyebilirsiniz.

 

Craft’ın bize sağladığı bir diğer özellik ise, tasarımı Invision Freehand platformu ile senkronize ederek üzerinde kolayca eskizler yapmayı ya da projeye başlamadan önce estetik kaygı gütmeden, eskizleri proje içinde oluşturmayı mümkün kılması.

Craft’ın takım çalışması ve zaman verimliliği açısından kullanabileceğiniz bir diğer özelliği de tasarımınız için stil kılavuzu oluşturmanıza olanak sağlaması. Bu özellik sayesinde takımınızdaki diğer tasarımcılar bu kılavuzdan faydalanabilir, ayrıca yeni bir proje için stil kılavuzunu her zaman kütüphanenizde bulundurabilirsiniz.

2-Iconfont

Sketch’te işinizi kolaylaştıracak bir diğer eklenti ise @keremciu‘nun hazırladığı Iconfont. Bu, web tarayıcı ile Sketch arasında sürekli git-gel yapmaktan kurtaran en iyi eklentilerden biri. Iconfont sayesinde bilgisayarınızı bir ikon çöplüğünden kurtararak yazı tipi ikonlarını anahtar kelimelerle arayabilir ve farklı stillerdeki ikonları çalışmanıza ekleyebilirsiniz.

3-Runner

Runner için Sketch’teki Spotlight diyebiliriz aslında. Runner aracılığıyla; Skecth’e ait “gridleri göster”, “katmanları birleştir” gibi program komutlarını verebilir, nesneleri, çalışma yüzeylerini ve bu yazıda bahsettiğim eklentileri arama yaparak ekleyebilirsiniz. Kısayolları aklında tutamayanlar için birebir.

4-Swatches

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Adobe Illustrator’den kalan bir alışkanlık ile renk seçimlerini ayrı bir palet üzerinden yapmayı tercih ediyorum. Swatches ise benim renk konusundaki beklentilerimi karşılıyor. Eklenti içinde Material Design, Open Color, RAL, TOYO, Pantone ve daha bir çok renk paleti mevcut.

5-Magic Mirror

Magic Mirror eklentisi sayesinde tasarım sunumlarınız için Adobe Photoshop’taki zahmetli işlemlere gerek duymadan, Sketch içinde mock-up oluşturabilirsiniz. Arayüz tasarımlarınızı bir masaüstü bilgisayar ya da bir mobil cihaz üzerinde her açıdan görüntüleyebileceğiniz gibi, çalışma alanlarınızdaki tasarımlara perspektif kazandırmak için de tercih edebilirsiniz.

Bu yazımda Sketch App’te kullandığım ve çalışmanıza hız katacağına, işinizi kolaylaştıracağına inandığım birbirinden faydalı 5 adet eklentiden bahsettim. Sizin de Sketch App’te çalışırken kullandığınız eklentiler varsa, yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

  • Tolga Şahin
    Tolga Şahin

    Selam Fırat,
    Distributor eklentisini paylaşımın ile denedim, gerçekten çok işe yarar hizalama konusunda. Sketch App’in göz kararı yaklaşımına birebir, teşekkür ederim.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Duygulara yönelik tasarım

Duygulara yönelik tasarım

Gizle