Makaleler

Avatar: Bir gün herkesin bir avatarı olacak

Gamfed Türkiye gönüllülerinden Yasemin Karakaya, oyunlaştırma denince akla gelen en önemli pratiklerden biri olan "avatar" konusunu kaleme aldı.

Gamfed Türkiye 15 Haziran 2021

Oyunlaştırma kavramı 21. yüzyılın tartışmasız en güçlü iş modeli olacağının sinyallerini vererek, günümüzde adından sıklıkla söz ettiriyor. Oyun oynayarak kültürü yaratan insanoğlu, artık DNA’sına işleyen oyun temasını iş yerinde de görmek ve oyunun nimetlerinden her alanda faydalanmak istiyor. 

İşte, oyunlaştırma tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. 

Oyunlaştırma, gerçek hayattaki motivasyonel problemleri oyun tasarım teknikleri kullanarak işleyip, kullanıcılarda kalıcı bir davranış değişikliği yaratan bir iş modelidir. Günümüzde bu iş modelinin dijitalleşme ile birlikte her alanda daha çok kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. 

Oyunlaştırma süreci, belirli oyun mekaniklerinin kullanılmasına dayalıdır. Oyun mekanikleri içerisinde puanlar, rozetler, liderlik tabloları seviyelendirme, ilerleme durumu, geri bildirim, meydan okuma ve avatarlar oyunlaştırılan sürece entegre edilir. Her bir mekaniğin oyun içerisindeki rolü birbirinden farklıdır. Ancak söz konusu oyunlaştırma ise, oyun tasarım elementleri arasında bulunan avatarlar özellikle oyunlaştırma süreçlerinin kullanıcı tarafından sahiplenilmesi, içselleştirilmesi ve onunla özel bir bağ kurması açısından önemli bir yer kaplar.

Avatar nedir?

Şüphesiz ki insanlar, hayatları boyunca kendilerinin dışarıdan bakıldığında nasıl göründüklerini önemserler. Oyuncuların da bu noktada ilk ilgisini çeken kendilerinin oyunda nasıl gözüktüğüdür. 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et