Bir dijital bölünme panzehiri olarak kullanılabilirlik

Bir dijital bölünme panzehiri olarak kullanılabilirlik Dijital-bolunmenin-panzehiri-kullanılabilirlik

Dijital bölünme, sadece büyük bir toplumsal sorun ile ilgili genel bir başlık değil, aynı zamanda dijital dünyanın hedef kullanıcılarının her yeni teknolojik gelişmede yaşadığı bir bilgisizlik halidir. Ürün ya da hizmetinizin kullanılabilirliğinin artması dijital bölünmenin aşılması adına da bir fırsat oluşturuyor.

Dijital gelişmelerin ardı arkasının kesilmediği bir çağda yaşıyoruz. Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler yaşam biçimlerimizi olduğu gibi hayatımızın birçok alanını etkiliyor. Günümüzün toplumu, “bilgi toplumu”, “ağ toplumu”, “dijital toplum”, “Toplum 4.0” gibi birçok farklı sıfat ile anılıyor. Dijital toplumda her gün mobil telefon, tablet, laptop vs. gibi birçok teknolojik cihaza ihtiyaç duyuyoruz. Ancak süreç gelişimsel olarak o kadar hızlı ilerliyor ki, bizler gibi kullanıcılarımızın da dijital kullanma becerileri yetersiz kalıyor. Eğer siz de web sitenizin ya da mobil uygulamanızın başarısını artırmayı ve kullanıcılarınızı memnun etmeyi hedefliyorsanız, dijital bölünme meselesini aynı zamanda kullanılabilirlik meselesi olarak görmelisiniz.

Hayatımıza her gün yeni bir dijital beceriyi katıyoruz ya da katmak zorunda kalıyoruz. Bu dijital becerileri kazanmak için ise çokça para, zaman ve emek harcıyoruz. Tüm bunları öğrenmek zorunda mıyız? Denise Leahy ve Dudley Dolan’a göre, yaşadığımız dijital toplumun bir parçası olarak kalmak istiyorsak, bu sorunun cevabı tartışılmaz bir evet! Peki, dijital ürün ve hizmetleri geliştirenler olarak durumun ne kadar farkındayız?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bir dijital bölünme panzehiri olarak kullanılabilirlik Dijital-bolunmenin-panzehiri-kullanılabilirlik

Bir dijital bölünme panzehiri olarak kullanılabilirlik

Gizle