Bu seferlik UX’siz yapsak? Olmaz mı?

Bu seferlik UX’siz yapsak? Olmaz mı? bu-sefer-uxsiz-yapsak

Olmaz.

Aslında keşke yazıyı burada bitirdikten sonra “Tamam, olmazmış. Biz mutlaka kullanıcı deneyimini (UX) de hesaba katıp yapalım.” dedirtebilecek kudrete sahip olsaydım ancak değilim. Bu sebeple, önce bu sorunun nereden çıktığını aktarayım sonra da neden azılı bir “olmazcı” olduğumu açıklayayım.

UX Design, nam-ı diğer Kullanıcı Deneyimi Tasarımı bütçeleri artıyor, işler karışıyor.

Kullanıcının düşüncelerine, isteklerine, sıkıntılarına kulak kesilenlerin, bir sonraki adımını bu isteklere odaklanarak atanların ve test odaklı tasarımı (prototiplemeyi) üretim süreçlerinin vazgeçilmezi kılanların yatırıma geri dönüşlerinde aldıkları pozitif sonuçlar, sadece kullanıcı deneyimi tasarımının “bütçedeki payını” her geçen gün artırmakla kalmıyor, aynı zamanda onun yerini “vazgeçilemezler” arasına konumlandırıyor. Nasıl mı? Forbes için Andrew Hogan, Deanna Laufer, David Truog, Will Willsea, Rachel Birrell ve tarafından hazırlanan The Six Steps For Justifying Better UX araştırmasına göre, kullanıcı deneyimi için harcanan her 1 USD, 100 USD geri dönüş sağlıyor. Bu da %9.900 ROI’a denk geliyor. Bence bu araştırma sonucu bile kullanıcı deneyimi için bütçede yer açanların akıllıca bir hareket yaptıklarını göstermeye yeterli. Tabii ki çoğu bütçe planlayıcı, Türkiye gibi oldukça oynak ekonomik iklime sahip bir pazarda yeni bir gider kalemine yer açmakta gönüllü değil. Bu eğilime de empati kurmak gerekiyor.

 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • ahuseynovteymur@gmail.com
    ahuseynovteymur@gmail.com

    “Sanat sanat içindir&Sanat toplum içindir” tartışmasına ux’in cevabı ne olurdu acaba 🤔

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Atomik Tasarım ve Daha Fazlası…

Atomik Tasarım ve Daha Fazlası…

Gizle