Dönüşüm odaklı tasarımın 7 prensibi

Dönüşüm odaklı tasarımın 7 prensibi

Pazarlamacılar için landing page tasarlama platformu olarak konumlanan Unbounce‘un kreatif direktörü Oli Gardner, dönüşüm odaklı tasarımın (DOT) önde gelen savunucularından. Gardner’a göre, bir websitesinde DOT’u rehber alarak yaratacağınız her sayfa, hesap verebilir içerik olarak tanımlanabilir. Bu da her bir sayfanın ziyaretçilerinin müşteriye dönüşüm sürecindeki  etkisinin ve başarısının ölçülebilmesi anlamına gelir.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, The Seven Simple Principles of Conversion Centred Design (CCD) and How to Use Them başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Kullanıcı deneyimi ekseninde tasarım çoğu zaman problem çözmek demektir. Yani tasarımcıların odaklandığı problemlerin çoğu kullanıcı-odaklıdır. Söz konusu problem çözmek olduğunda hesaba katılması gereken diğer konu ise iş/ürün odaklı sorunları çözmektir.

Dönüşüm odaklı tasarımın varoluş nedeni, tasarımcıların, tekil bir iş hedefini gerçekleştirecek deneyimler yaratmasına yardımcı olmaktır. Bu, kullancının başka bir sayfaya daha tıklamasını sağlamak kadar basit de olabilir, sayfa üzerinde satışı kapamak ya da kullanıcıyı kayıt olmaya ikna etmek kadar kompleks de.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Arayıcılar, tarayıcılara karşı: Kullanıcı deneyiminde kişilik tipleri

Arayıcılar, tarayıcılara karşı: Kullanıcı deneyiminde kişilik tipleri

Gizle