Makaleler

Dönüşüm odaklı tasarımın 7 prensibi

Pazarlamacılar için landing page tasarlama platformu olarak konumlanan Unbounce‘un kreatif direktörü Oli Gardner, dönüşüm odaklı tasarımın (DOT) önde gelen savunucularından. Gardner’a göre, bir websitesinde DOT’u rehber alarak yaratacağınız her sayfa, hesap verebilir içerik olarak tanımlanabilir. Bu da her bir sayfanın ziyaretçilerinin müşteriye dönüşüm sürecindeki etkisinin ve başarısının ölçülebilmesi anlamına gelir.

Bora Kılıç 27 Eylül 2017

Pazarlamacılar için landing page tasarlama platformu olarak konumlanan Unbounce‘un kreatif direktörü Oli Gardner, dönüşüm odaklı tasarımın (DOT) önde gelen savunucularından. Gardner’a göre, bir websitesinde DOT’u rehber alarak yaratacağınız her sayfa, hesap verebilir içerik olarak tanımlanabilir. Bu da her bir sayfanın ziyaretçilerinin müşteriye dönüşüm sürecindeki  etkisinin ve başarısının ölçülebilmesi anlamına gelir.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, The Seven Simple Principles of Conversion Centred Design (CCD) and How to Use Them başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Kullanıcı deneyimi ekseninde tasarım çoğu zaman problem çözmek demektir. Yani tasarımcıların odaklandığı problemlerin çoğu kullanıcı-odaklıdır. Söz konusu problem çözmek olduğunda hesaba katılması gereken diğer konu ise iş/ürün odaklı sorunları çözmektir.

Dönüşüm odaklı tasarımın varoluş nedeni, tasarımcıların, tekil bir iş hedefini gerçekleştirecek deneyimler yaratmasına yardımcı olmaktır. Bu, kullancının başka bir sayfaya daha tıklamasını sağlamak kadar basit de olabilir, sayfa üzerinde satışı kapamak ya da kullanıcıyı kayıt olmaya ikna etmek kadar kompleks de.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir