Kullanıcı formları sıkıcı olmak zorunda mı?

Kullanıcı formları sıkıcı olmak zorunda mı?

Kullanıcılar neredeyse her web sitesinde veya mobil uygulamada giriş yapıyor, üye oluyor, profil oluşturuyor ya da teklif almak istiyor. Dolayısıyla, kullanıcıları etkileşim esnasında doğru yönlendirmek, hata olasılığını azaltmak, akışı hızlandırmak, okunabilirliği artırmak ve tüm bunları estetik bir arayüzle sunmak gerekiyor.

Uzun süredir kullanıcı formlarının da yer aldığı birçok proje tasarladım. Bu projeler esnasında form arayüz tasarımları arayışındayken incelediğim birçok tasarımcının portfolyosunda hep aynı tasarım pattern’lerinin kullanıldığını fark ettim. Sonuç olarak bu yazımda sizinle, birbirinden farklı konumlandırılmış ve gayet estetik bir görünüme sahip arayüz tasarımlarıdan derlediğim kullanıcı formu alternatifleri koleksiyonumu, tasarımcılarıyla birlikte paylaşacağım.

Şu anda Girişimciler için UX serisinin 8. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 29 içeriğe göz atmayı unutma!

6. UX için dışarıdan destek mi almalı, içeride ekip mi kurmalı?
7. Aktivite odaklı tasarım nedir?
8. Kullanıcı formları sıkıcı olmak zorunda mı?
9. Büyümenin gizlenen yüzüne hızlı bir yolculuk
10. Daha iyi bir 404 sayfası için nelere dikkat etmeli?

Ürün tasarımcısı Leo Zakour‘un mobil arayüzler için tasarladığı iletişim formu. Kullanıcı formu doldururken hem hangi text alanına veri girişi yaptığını hem de formun yüzde kaçını doldurduğunu görebiliyor. İletişim formunun arayüzü 2 farklı renk kullanımıyla basit tutularak interaksiyonu doğru şekilde kurduğu için kullanıcının kolay odaklamasını sağlıyor. Portfolyosunda da görüleceği üzere, Zakour en küçük detay arayüz tasarımlarında da minimal ilerlemeyi tercih ediyor.


Alex Sailer, stratejik kreatif stüdyo focuslab‘da tasarımcı. Modern arayüz tasarımlarına sahip portföyünde TedTodd sigorta firması için tasarladığı, 3 basit adımdan oluşan teklif alma formunu görüyoruz. Beyaz boşluk üzerinde kullanılan diğer tasarım öğelerinden oluşan ve ortaya hizalı bu teklif al formu minimal görünümlü ve 3 renkten oluşuyor. Kullanıcıları mutlu eden türde bir form yapısına ve arayüz tasarımına sahip.


Tasarımcı Darko Mihajlovic portfolyosunda bu minimal formu paylaşırken hemen altına not düşmüş: “Formların sıkıcı olması gerektiğini kim söyledi?” Darko’ya katılıyoruz. Minimal görünüme sahip bu arayüz tasarımını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz. 🙂


Tasarımcı ve girişimci Bobby Ghoshal yukarıda gördüğünüz kullanıcı formunu, Blue Shield web sitesi için tasarlamış. Arayüz tasarımındaki öğeleri, kullanıcıların sağlık planları üzerinde daha spesifik kontrole sahip olabilmeleri fikrinden hareketle konumlandırmış.

Bu form modülü “Natural Language Form” diye isimlendiriliyor. Bu yaklaşımla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz şu yazıyı okumanızı öneririm.


OscarHealth‘te tasarımcı Josh Long, Oscar’ın web arayüzünü bu yıl yeniden tasarladı. Natural Language Form modülünü kullanıcıya farklı bir arayüz tasarımıyla sunuyor. Form modülünü deneyimlemek için şöyle buyrun: hioscar.com 

İlham alabileceğiniz diğer bazı örnekler:

Kerem Suer


Mike Suarez


Musho


Michal Parulski


100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Gustavo Balestraci

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Ürün/Market Uyumu (Product/Market Fit) Nedir?

Ürün/Market Uyumu (Product/Market Fit) Nedir?

Gizle