Herkes için tasarlamak: Kapsayıcı tasarım ve önemi

Herkes için tasarlamak: Kapsayıcı tasarım ve önemi

Kabiliyetlerin herkese her zaman açık olduğunu varsaymak, insanlığın büyük bir kısmını göz ardı etmek anlamına geliyor. İnsan çeşitliliğini bir engel değil, bir fırsat olarak görmeli ve mümkün olduğunca çok sayıda insana açık olan ürünler, deneyimler tasarlamalıyız. Bunun farkına vardığımız noktada, kapsayıcı tasarımı uygulamaya başlamış oluyoruz.

“Soru, bir engele sahip olup olmayacağınız değil, ne zaman sahip olacağınız.”

Bruce Tognazzini

Yaşlılığın getirdiği engelleri beklemeden, bize yeni engeller kazandırma potansiyeli ve kabiliyeti oldukça yüksek bir ülkede yaşıyor olduğumuz için, engelli gibi düşünmek, hayata onların gözünden bakmak bizim için çok daha önemli.

İnsanlara baktığımızda, “normal” insan diye bir ortak kanıya varmak mümkün değil. Tasarladığımız teknolojik etkileşimler ve deneyimler ağırlıklı olarak kendi bedensel ve zihinsel kabiliyetlerimize dayanıyor. Dijital ya da fiziksel, tasarladığımız ürünlerin kullanılabilirliğini yine aynı değerlere göre değerlendiriyoruz. Böyle yaptığımızda, tasarladıklarımız yalnızca belirli bir yaş grubu, cinsiyet, teknolojik farkındalık ve maddi yeterlilik seviyesine yönelik oluyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Yağız Basgıcılar

  Güzel bir yazi olmus, tesekkürler.

  • Can Aslan
   Can Aslan

   Çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
WordPress: Neden evet? Neden hayır?

WordPress: Neden evet? Neden hayır?

Gizle