Makaleler

Kullanıcı anketlerinin kullanıcı deneyimi nasıl tasarlanır?

Kullanıcı anketleri, kullanıcı deneyimi araştırma safhasının vazgeçilmez parçalarıdır. Peki bu hayati önem arz eden safhaya gerçekten yeterli önemi gösteriyor muyuz? Örneğin şimdiye kadar hiç anketi dolduran bir kullanıcının ne deneyimlediğini hiç düşündünüz mü?

Şüheyda Oğan 12 Nisan 2019
kullanici-anketleri-icin-kullanici-deneyimi

Muhtemelen şimdiye kadar birkaç anket doldurmuşsunuzdur. Hatta belki de kendi anketinizi hazırladınız. Hadi gelin şimdi bu anketlerin kullanıcılara sunduğu deneyimden bahsedelim. Şimdiye kadar hiç anketi dolduran bir kullanıcının ne deneyimlediğini düşünürken tıkandığınız oldu mu?

Anketler çoğunlukla kişisel değildir ve iş gibi görünür. Birinin anketi tamamladıktan sonra “Vay be! Bu anket gerçekten müthiş.” diye düşündüğü nadirdir.

Spesifik bir anket türüne odaklanmak gerekirse yeni bir projeye başladığımda ilk yaptığım şeylerden biri problemi tanımlamamıza yardımcı olan keşifsel araştırmadır. Böylelikle ürettiğimiz çözümler kişisel varsayımlarımızdan çok kullanıcılarımız ile ilgili iç görülere dayanır. Keşifsel araştırma bire bir görüşme, saha araştırması, günlük çalışması gibi birçok farklı araştırma yöntemi kullanılarak yürütülebilir. Fakat, ben yola ilk çıktığımda anket yöntemini kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü tek bir seferde çok fazla iç görü elde etmemi sağlıyor. Geniş bir ağ yarattıktan sonra ise araştırmanın sonraki adımları için uygun olabilecek kullanıcı adaylarını belirleyebiliyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir