Şüheyda Oğan

Şüheyda Oğan

UX Researcher @SHERPA

Şüheyda, 1993 Sakarya doğumlu. Henüz hayatının baharında, daha 3 yaşındayken Sakarya’dan ayrılıp bir erken emeklilik hayali gibi Bodrum'a taşınmasıyla, çocukluk ve gençlik yıllarında zamanının çoğunu deniz kenarında geçirme fırsatı buluyor. 6 yaşındayken ağabeyinin ona yüzme öğretmesiyle ise onu denizden çıkarmak artık pek mümkün olmuyor.

Hayatındaki en büyük şansın ilkokul öğretmeni olduğunu düşünen ve onu rol model olarak kabul eden Şüheyda, onun sayesinde “laiklik”, “adalet”, “din”, “özgürlük” ve “demokrasi” gibi önemli kavramların içini düşünerek, eleştirerek, tartışarak dolduruyor. O zamandan beri karşısındaki insanı dinlemeyi, detaylara inmeyi ve bunlar arasındaki örüntüleri fark edebilmesiyle akranlarından sıyrılıyor ve 10 parmağında 20 marifet bir mucize çocuk misali spor, müzik, el sanatları, halk dansları gibi birçok alanda amatör ve profesyonel deneyimler kazanıyor.

İlk gençlik yıllarında spor ile ilgilenmeyi kafasına koyan Şüheyda, Bodrum Anadolu Lisesi’nde geçen yılları boyunca sadece spora ve derslerine günü gününe çalışmaya odaklanıyor, meyvesini de alıyor. Üniversite sınavında ODTÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık okumaya hak kazanıyor ve daha ilk yılında “ODTÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğrenci Topluluğu”nun kurucu başkanlığını üstleniyor. Bir araştırma üniversitesi olan ODTÜ'de lisans eğitimi alması, araştırmaya olan ilgisini keşfetmesini ve bu alanda kendini geliştirmesini sağlıyor. Dijitalleşen bir dünyaya doğması sebebiyle de araştırma konuları kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaşıyor.

Her fırsatını bulduğunda doğaya kaçıp kamp yapmayı bir hayat duruşu olarak kendine hedef edinen Şüheyda, keşfetmeyi, daha önce gezmediği yerlere gitmeyi ve bunları yaparken de ruhunu rock ağırlıklı müzik, psikolojik gerilim ve bilim kurgu eserleriyle beslemeyi tercih ediyor.