Kullanıcı deneyimi tasarımında animasyon kullanımı

Kullanıcı deneyimi tasarımında animasyon kullanımı

Kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli faktör, görsel iletişimde kullanılan imgelerdir. Arayüz tasarımında kullanılan animasyonlar ise bu imgelerin etkisini üst seviyeye taşımaya, canlı kısa hikayelere dönüştürmeye ve deneyimi daha akıcı hale getirmeye yardımcı olur. İyi bir animasyon bir hikayeyi herhangi bir kelime veya resimden daha hızlı anlatabilir. Bu nedenle deneyim tasarımcıları animasyonu kullanıcıları yalnızca eğlendirmek olarak görmemeli, başarılı bir kullanıcı deneyimi için önemli fonksiyonel bir araç olarak değerlendirmelidir.

Fonksiyonel animasyon nedir?

İyi bir animasyon öncelikle işlevsel olmalıdır. Kullanıcıya rehberlik etmeli, sistemin durumu hakkında bilgi vermeli ve yaptığı işlemler hakkında geri bildirim sağlamalıdır. Yani animasyon, arayüz ve kullanıcı arasındaki iletişimi güçlendirmek ve kullanıcının, arayüz içinde gerçekleşen değişimler hakkındaki bilgi boşluğunu doldurmak için kullanılmalıdır. Diğer tasarım kararları ile benzer bir şekilde, animasyonlar da gerekçelendirerek kurgulanmalı ve alınan kararlar ile birlikte amacı açıklanabilmelidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Beklenmedik dönüşüm kaynağı: Facebook grupları facebook-gruplar-donusum-kaynagi

Beklenmedik dönüşüm kaynağı: Facebook grupları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Kısa yazmak ya da uzun yazmak, işte bütün mesele bu

Kısa yazmak ya da uzun yazmak, işte bütün mesele bu

Gizle