Makaleler

Ürün ve pazarlama analitiği bölüm 1: Temel farklar

SHERPA UX Intelligence Engineer Ata Kayacan, dijital dünyada çokça karıştırılan iki alan olan ürün analitiği ile pazarlama analitiği arasındaki temel farkları yazdı.

Ata Ülgenbay Kayacan 17 Haziran 2019
urun-ve-pazar-analitigi-farklari

Bir dijital varlığınız var; belki Amazon.com gibi pazar yeri iş modeline sahip bir e-ticaret sitesi, belki de üyelik ve reklam iş modeli üzerine kurulu Instagram gibi bir sosyal ağ uygulaması. Üstelik kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak söz konusu olduğunda, ürününüz pazarda özgün bir konuma da sahip. Uzun bir zamandır pazarlama faaliyetlerini bir web analisti ve hesap yöneticinizin danışmanlığında devam ettiriyorsunuz; pazarlama harcamalarının yatırım getirisi, dönüşüm oranı, trafik hacmi, sadık kullanıcı kitleniz ve benzeri her şey tıkırında, oldukça keyiflisiniz.

Aradan belki de yıllar geçiyor ve daha önce uyguladığınız tüm doğru stratejilere rağmen birçok dış etken devreye giriyor: Pazarlama yatırım getirisi oranınız düşmeye başladı çünkü pazara giren yeni rakipler hedef kelimeleriniz üzerine açık artırmaya girmeye başladı ve dolayısı ile birim maliyetler arttı; edinilen trafik hacmi azaldığı için hesap yöneticiniz pazarlama bütçesini artırmak istiyor; sizi ayrıcalıklı kılan özgün konumuz, gelişen teknoloji sayesinde taklit edilmeye başlandı ya da inovasyon yapmaya başlayan rakipleriniz sebebiyle tehlike altında ve sadık müşterilerinizi kaptırmaya başladınız. GDPR ve KVKK gibi kişisel verinin kullanımı ve toplanmasının zorlaşması ile birlikte yeniden pazarlama kullanıcı kitlelerini oluşturmakta zorluk çekiyorsunuz. Yeni kullanıcı oranının artması dönüşüm oranının düşmesine ve edinim maliyetlerinin artmasına neden oldu; kısacası kan kaybediyorsunuz!

Bu çizdiğim tablo biraz kötümser olsa da, bir sonraki adımda daha büyük bir etki yaratan tipik domino etkisini görebileceğimiz bir tablo çizmeye çalıştım. Bir zamanlar herkesin bildiği Myspace.com’un Facebook’un gelişi ile unutulması, birçok perakende markanın Amazon.com döneminin başlangıcı ile rafa kaldırılması yukarıdaki gibi çeşitli senaryoların tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı oynadığı dijital dünyada, unutulmaması gereken hikayeler. Bu hikayeler birçok problemi ve çözümü bünyesinde bulunduruyor. Çözümün ne olduğu üründen ürüne göre değişebilir fakat dijital çözümler için probleme olan yaklaşımların iki adet başlığı var: Pazarlama ve ürün analitiği.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz