Makaleler

UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”

İnternetin ilk yıllarında, birçok web tasarımcısı, Flash animasyonları gereğinden fazla kullanarak internet bağlantısı yavaş olan veya Flash oynatıcısı olmayan kullanıcıları tamamen gözardı ederdi. Bu ilk uygulamalarda, temel kullanılabilirlik prensipleri de ihmal edilirdi. Bu yüzden teknoloji kökten kullanışsız veya erişilemez olmakla eleştirilirdi. Acaba Flash günümüzde nasıl kullanılıyor? Devamı UX Efsanesi #18'de!

Özgür Korkmaz 09 Mart 2015

İnternetin ilk yıllarında, birçok web tasarımcısı, Flash animasyonları gereğinden fazla kullanarak internet bağlantısı yavaş olan veya Flash oynatıcısı olmayan kullanıcıları tamamen göz ardı ederdi. Bu ilk uygulamalarda, temel kullanılabilirlik prensipleri de ihmal edilirdi. Bu yüzden teknoloji kökten kullanışsız veya erişilemez olmakla eleştirilirdi.

Flash teknolojisi o dönemden bu yana çok gelişti. Artık SEO dostu, zengin erişilebilirlik özellikleri barındırıyor ve hatta tarayıcının geri düğmesini destekliyor. Çoğu kullanıcının Flash’la doğrudan bir problemi yok, online video paylaşım sitelerinin popülerliği bunun için yeterli bir örnek.

Ancak, ortada hala çok sayıda kötü tasarlanmış Flash site var ve teknolojinin çok sayıda sınırı var, o yüzden “sizin tasarımınız için en iyi seçenek bu mu?” sorusunu ciddiyetle ele almalısınız.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir