UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”

UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”

İnternetin ilk yıllarında, birçok web tasarımcısı, Flash animasyonları gereğinden fazla kullanarak internet bağlantısı yavaş olan veya Flash oynatıcısı olmayan kullanıcıları tamamen göz ardı ederdi. Bu ilk uygulamalarda, temel kullanılabilirlik prensipleri de ihmal edilirdi. Bu yüzden teknoloji kökten kullanışsız veya erişilemez olmakla eleştirilirdi.

Flash teknolojisi o dönemden bu yana çok gelişti. Artık SEO dostu, zengin erişilebilirlik özellikleri barındırıyor ve hatta tarayıcının geri düğmesini destekliyor. Çoğu kullanıcının Flash’la doğrudan bir problemi yok, online video paylaşım sitelerinin popülerliği bunun için yeterli bir örnek.

Ancak, ortada hala çok sayıda kötü tasarlanmış Flash site var ve teknolojinin çok sayıda sınırı var, o yüzden “sizin tasarımınız için en iyi seçenek bu mu?” sorusunu ciddiyetle ele almalısınız.

Flash hakkında şunları bilmiyor olabilirsiniz:

Flash efsanelerinin çürütülmesine dair ek okumalar:

Tüm bunlarla birlikte, Flash’ın bazı eksikliklerini de aklınızda bulundurmakta yarar var.

  • Flash tarayıcının fonksiyonlarının ötesinde, yalnızca ziyaretçilerinizin deneyimine bir değer katacaksa kullanılmalıdır. Örneğin, portfolyo siteleri için Flash genellikle iyi bir tercihtir çünkü animasyonlar, 3D efektler ve ses, genel kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Flash ile yapılmış etkileşimli bir ürün sunumu çok başarılı bir satış aracı olabilirken, bir e -ticaret sitesinin baştan sona Flash ile yapılması hiç tavsiye edilmez.
  • Her ne kadar hemen hemen her kullanıcının masaüstü bilgisayarında Flash yüklü olsa da, çoğunda Flash engelleyici de mevcuttur.
  • iPhone ve iPad de dâhil olmak üzere pek çok mobil cihazda Flash desteği bulunmuyor, dolayısıyla mobil kullanımdan dolayı sadece Flash ile yapılmış içeriğinize erişemeyecek kullanıcı sayısı giderek artıyor.
  • Flash sitenizin, herkes tarafından erişilebilir olması için Flash’sız bir versiyonu da bulunmalı, böyle bir geliştirme için de ek kaynaklara ihtiyacınız olacaktır.
  • Symantec ve McAfee gibi birçok güvenlik uzmanı güvenlik açığından dolayı bilinmeyen veya güvenilmeyen siteleri ziyaret ederken Flash’ı kapatmayı öneriyor.

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Kollin

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Kişisel blogunuz için UX uzmanlarından 21 ipucu

Kişisel blogunuz için UX uzmanlarından 21 ipucu

Gizle