Kültürel kodlar: Mekan, ürün ve servis tasarımının gizli belirleyicileri

Kültürel kodlar: Mekan, ürün ve servis tasarımının gizli belirleyicileri

SHERPA Blog Tasarım Sohbetleri video serisinin bu bölümünde, Sosyal Antropolog ve Bağımsız Araştırmacı Volkan Altınok konuğumuz oldu. 7 yıldan uzun süredir antropolojik yöntemlerle kırsal, kentsel, sosyal, politik araştırmalar ve tüketici araştırmaları yapan Volkan’la kullanıcı ve tüketim araştırmaları ana başlığında kültürün tüketime etkisini konuşurken; öte yandan, mekan tasarımlarının deneyime etkisine ilişkin de ilginç şeyler öğrendik.

Volkan’ın mekan, ürün ve hizmet tasarımlarının tüketici deneyimini nasıl etkilediğine dair ilgi çekici bulguları var. Fazla düzenli ve ışıltılı tasarlanmış mağazaların öyle olmasa bile tüketicide pahalılık algısı yaratması, daha az yer kaplasın diye küçük askılarda sergilenen erkek takım elbiselerinin — antropolojik kodlarda yeterince yırtıcı bulunmayarak — satın alma davranışını olumsuz etkilemesi, evrimsel süreçlerin bugün online alışveriş tercihlerimizi dahi belirliyor oluşu gibi içgörülerini paylaşıyor bizimle.

Başka bir ilgi çekici işi ise Karaköy’ün değişen yüzünü anlamaya yönelik çalışması. İstanbul’un limanı olan Karaköy’de metal sanayi esnafı, daha sonra bankalar ile gelen beyaz yakalılar ve 3. nesil kahvecilerin de içinde olduğu yeni esnafın mekanı paylaşma biçimine hatta korna dili ve edebiyatını öğrenmelerine dair anektodlar aktarıyor.

Bu keyifli ve içgörülerle dolu sohbetin tamamını izleyebileceğiniz videomuz aşağıda. Şimdiden iyi seyirler!


Serinin tamamına buradan ulaşabilirsin.

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Doğru anket hazırlamanın incelikleri

  Doğru anket hazırlamanın incelikleri

  Gizle