Röportajlar

Kültürel kodlar: Mekan, ürün ve servis tasarımının gizli belirleyicileri

Tasarım Sohbetleri'nin yeni bölümünde konuğumuz, sosyal antropolog ve bağımsız araştırmacı Volkan Altınok. Antropolojik yöntemlerle kırsal, kentsel, sosyal, politik araştırmalar ve tüketici araştırmaları yapan Volkan’la kullanıcı araştırmaları ana başlığında kültürün tüketime etkisini konuşurken, mekan tasarımlarının deneyime etkisine ilişkin de ilginç şeyler öğrendik.

Eda Utku Küngör 18 Ağustos 2017

SHERPA Blog Tasarım Sohbetleri video serisinin bu bölümünde, Sosyal Antropolog ve Bağımsız Araştırmacı Volkan Altınok konuğumuz oldu. 7 yıldan uzun süredir antropolojik yöntemlerle kırsal, kentsel, sosyal, politik araştırmalar ve tüketici araştırmaları yapan Volkan’la kullanıcı ve tüketim araştırmaları ana başlığında kültürün tüketime etkisini konuşurken; öte yandan, mekan tasarımlarının deneyime etkisine ilişkin de ilginç şeyler öğrendik.

Volkan’ın mekan, ürün ve hizmet tasarımlarının tüketici deneyimini nasıl etkilediğine dair ilgi çekici bulguları var. Fazla düzenli ve ışıltılı tasarlanmış mağazaların öyle olmasa bile tüketicide pahalılık algısı yaratması, daha az yer kaplasın diye küçük askılarda sergilenen erkek takım elbiselerinin — antropolojik kodlarda yeterince yırtıcı bulunmayarak — satın alma davranışını olumsuz etkilemesi, evrimsel süreçlerin bugün online alışveriş tercihlerimizi dahi belirliyor oluşu gibi içgörülerini paylaşıyor bizimle.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    İlgini çekebilir