Röportajlar

Ücretsiz Maske Başvuru Formu’nun deneyimini neden yeniden tasarladık?

SHERPA’daki arkadaşlarımız 9 Nisan Perşembe günü, koronavirüs salgını nedeniyle e-Devlet üzerinden erişime açılan ücretsiz maske başvuru formunun kullanıcı deneyimi analizini ve bu analizdeki bulgulardan yola çıkarak tasarladıkları yeni form deneyimini SHERPA’nın Twitter hesabından kamuyla paylaştı. Biz de bu proaktif hareketin ortaya çıkış sebebini, sonrasında yaşananları ve neler hissettiklerini bizzat “harekete geçenler”e sorduk.

SHERPA Blog 16 Nisan 2020

SHERPA ekibi, Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmelerin ardından 16 Mart 2020 Pazartesi günü itibarıyla evden çalışmaya başladı. Bir yandan evden çalışma modunda ortaya çıkabilecek istisnai problemlere istisnai çözümleri uygulamaya alırken, bir yandan da bu mecburi (ama gerekli) sosyal izolasyon sürecinde, en iyi bildiğini düşündüğü alandaki yetkinliklerini “iyiliği tasarlama”ya adamaya karar verdi. İlk inisiyatif 30 Mart 2020’de, Covid-19 saldırısı sonrasında bir anda roket gibi patlayan eve çevrimiçi market siparişi girişimlerinden Banabi için hazırlanan mini kullanıcı deneyimi denetleme hareketiyle alındı.

Dışarıdan bir göz için bu hareketin amacı, ticari bir kurumun iOS uygulamasındaki kullanıcı deneyimi tasarımında gözlemlenen problemleri betimlemek ve onların çözümüne dair öneriler geliştirmek olsa da SHERPA ekibi, herkes evlerinde izole olmuşken sokaklarda dolaşarak “evde kalanlar”a hizmet sunan motokuryelerin en aktif olanlarına, kendi bildiği dilden, bir nebze de olsa teşekkür edebilmek istemişti. Aldıkları inisiyatif  tahmin ettiklerinden çok ilgi görünce, iyiliği tasarlama fikrinin yarattığı etkiden mutlu oldular ve devam etme kararı aldılar.

Bir ülkenin internet bağlantısına sahip nüfusunun neredeyse tamamının etkileşime gireceği formu tasarlamak

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir