Makaleler

Bizim büyük körlüğümüz: Engelli kullanıcılar

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon engelli bulunuyor, ancak böylesine yaygın bir durum karşısında bile neredeyse körlük derecesinde bir kayıtsızlık var... Peki yazılım geliştirme alanında farkındalık seviyemiz ne? Yavuz İnal araştırdı...

Yavuz İnal 25 Nisan 2018
software development for handicapped people

Oldukça klişe bir söz olsa da, hepimiz aslında birer engelli adayıyız. TÜİK tarafından verilen istatistiklere göre, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi herhangi bir engel grubuna dahil olarak hayatını idame ettirmekte. Ancak bu yaygın durum karşısında bile Türkiye’de engelli kullanıcılara yönelik bilgi ve farkındalığın yeterli seviyede olmaması üzüntü verici. Özellikle yazılım dünyası içerisindeki oyuncuların bilgi ve farkındalık seviyeleri ile bu konuya verdikleri önem oldukça kritik. Bu yazıda, geleceğin yazılım geliştirici adaylarının engelli kullanıcılara yönelik yazılım geliştirme farkındalıkları ile ilgili bir araştırmadan bahsedeceğiz.

Yöntem neydi?

Çalışmada 35’i erkek, 14’ü kadın olmak üzere 49 yazılım mühendisi adayı katılımcı olarak yer aldı. Katılımcılardan bir engel grubu (fiziksel, görme, işitme, mental gibi) seçmeleri ve bu gruba yönelik bir yazılım geliştirmeleri istendi. Katılımcıların hazırladıkları projeler analiz edilerek, engelli kullanıcılara yönelik yazılım geliştirme farkındalıkları belirlenmeye çalışıldı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir