Doğru analiz ve daha iyi kullanıcı deneyimi

Doğru analiz ve daha iyi kullanıcı deneyimi

Dijital varlıklarınızın, belirlediğiniz iş hedeflerine hizmet etmesi için sunacağınız ürünü/hizmeti ve yapacağınız iyileştirmeleri kullanıcı odaklı planlamanız gerekliliği, günümüz dijital dünyasında olmazsa olmazlar arasına çoktan girdi. Daha önce çeşitli araçlar ve teknikler vasıtası ile farklı amaçlar doğrultusunda yaptığınız analizleri, kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik yapmaya hazır mısınız?

Sanırım biraz hızlı oldu… Derin sulara dalmadan önce bazı soru işaretlerini silmekte fayda var.

Öncelikle, yükleneceğiniz bu ekstra iş yükü neye hizmet edecek? Size ne gibi çıktılar sağlayacak? Bunun hakkında konuşalım.

Google Analytics, Kissmetrics vb. analitik araçlar ile yapacağınız analizler, genellikle sizlere “Neler Olmuş?” sorusunun cevabını verecektir. Ancak, bu analizleri kullanıcı deneyimini göz önüne alarak yaparsanız “Neden?” sorusununda cevabını bulacaksınız. Örneğin; e-kitabınız için hazırladığınız landing page’den beklediğiniz katkıyı alamıyorsunuz. Google Analytics raporları ile işlerin kötü gittiğini kolayca anlayabilirsiniz. Ancak, detaylı analiz yapmadan, doğru metrik ve rapor gruplarını incelemeden, sorunun neden kaynaklandığını anlamanız zor olacaktır.

Tam bu noktada, SHERPA Blog için yazdığım ilk yazı olan Google Analytics ile kullanıcı deneyimi odaklı analiz’i okumanızı tavsiye ederim.

Bu çalışmanın çıktılarına gelecek olursak, bunların,  buz dağının görünmeyen yüzünü sergilediğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Yazının başında belirttiğim gibi, dijital varlıklarınızın iş hedeflerinize uygun hizmet vermesi ve bu bağlamda tespit edeceğiniz aksaklıklar bu analizin en önemli çıktısı olacaktır. Ayrıca mevcut kullanıcılarınızın dijital varlıklarınız ile kurduğu etkileşim ve mevcut durumunuz hakkında yapacağınız çıkarımlar yine bu çalışmanın en önemli parçası olacaktır.

Ekipmanlarımız hazırsa dalışa geçelim.

1. Problem Tespiti

Hatırlayacağınız üzere, dijital pazarlama çalışmalarının verimliliğini ölçmek için kullandığımız en önemli yöntemlerden birisi DMMP idi. Hazırlayacağınız DMMP dökümanı ile iş hedeflerinizin verimliliğini, makro ve mikro dönüşümleri rahatlıkla ölçümleyebiliyorsunuz. Hedeflerinize ulaşmak ve başarınızı sürdürülebilir kılmak için ise elde olması gerekeni sanırım hepimiz biliyoruz.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi!

DMMP ile belirlediğiniz ‘Goal’ ve stratejileri, kullandığınız analitik araç üzerinde kurarak takibi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim örnekten gidecek olursak, hazırladığınız e-kitabın indirilmesi web siteniz için önemli bir hedef olsun. Bunu takip etmek için:

  • Google Analytics üzerinden e-kitabın indirilmesini ‘Goal’ olarak tanımlar,
  • Ve bu aksiyonun alınması için ziyaretçilerin uğraması gereken adımları funnel içerisinde tanımlarsanız,

düzenlediğiniz kampanyanın gidişatı hakkında bir fikriniz olacaktır. Aşağıdaki örnek yapıyı inceleyebilirsiniz.

Screenshot 2015-11-04 12.52.27

Funnel oluşturmanın en önemli avantajı, ziyaretçilerin “zafere giden yolda” çektikleri çileyi anlamanızı kolaylaştırmasıdır. Belirlediğiniz adımlardan hangilerinde düşüş yaşandığını veya atlanan sayfaları bilmeniz daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız için önemli ipuçları verecektir. Bunun için Reporting sekmesinden Conversion –> Goals –> Funnel Visualization & Goal Flow raporlarına bakabilirsiniz.

Yeterli gelmedi mi? O zaman, sayfa bazında değerlendirmelere başvurabilirsiniz. Funnel raporlarınızda aksaklık tespit ettiğiniz sayfaları Behavior –> Site Content –> All Pages raporunda bularak, temel davranış metriklerinden Avg. time on page, % Exits, Bounce rate ve/veya Page value metriklerini inceleyerek daha kesin sonuçlara varabilirsiniz.

2. Kitle Analizi

Hedef kitle tanımlaması ve persona oluşturma süreçlerini eminim bir çoğumuz tecrübe etmiştir. Bu çalışmalarınıza analitik yöntemler ile renk katmak ister misiniz?

Yapacağınız landing page’in, web sitenizin veya mobil uygulamanızın, hitap ettiğiniz kitlenin tercihleri ile paralellik göstermesi iş hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu analizler, sadece yeni kuralacak bir sistem için değil, mevcut varlıklarınızın optimizasyonu için de son derece önemlidir.

Bu başlık altında ilk olarak edinim kanallarınızın verimliliğini ölçmekten başlayacağım. DAM Growth Hackers’ın AARRR! e-kitabında da detaylıca anlattığı Acquisiation (Edinim), kullanıcılarınızın hangi kanallar vasıtası ile dijital varlığınızı ziyaret ettiğini gösterir.

Peki bu size ne mi kazandıracak? Yine yukarıdaki örnekten gitmek istiyorum. Funnel’in ilk adımında ana sayfada yüksek oranda bounce rate ve ziyaretçilerin sayfada çok az süre geçirdiğini saptadınız.

Hemen içerik ve dizayn çalışmalarına mı başlayacaksınız? Önce derin bir nefes alın ve Behavior –> Site Content –> All Pages tekrar gidip, Secondary dimension’ı Source olarak seçin. Karşınıza çıkan raporda, popüler sayfaları ve hangi kaynaklardan trafik sağladıklarını göreceksiniz. Buradan hazırladığınız landing page’i bulup, trafik kaynaklarını analiz ederek yanlış yatırımlarınızı görebilirsiniz. Örneğin, Facebook reklamı verdiniz ve hedeflemeyi yanlış yaptıysanız, olumsuz davranış metrikleri ile karşılaşmanız doğal olacaktır.

skitch (2)
All pages sayfasında Secondary Dimension Source olarak seçildiğinde karşınıza çıkacak rapor.

Kitle analizi demişken biraz demografik analizlere değinmeden geçmeyelim. Özellikle mevcut ziyaretçilerinizin kullandığı cihaz tipi, mobil davranışları ve tercih ettikleri ekran tipleri, ürün geliştirme ve optimizasyon süreçlerinizde göz önüne almanız gereken bilgiler arasında. Yine Page Speed Insights ile beraber çalışan Speed Suggestions bölümünden önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.

skitch (3)

Yukarıdaki adımlar sonucunda sitenin içerik ve dizayn anlamında eksikleri olduğuna mı kanaat getirdiniz? Açık kapıları kapatmak için yapacağınız işlem aslında basit: Kalitatif analiz.

Bunun için ücretli/ücretsiz çeşitli araçlar mevcut. CrazyEgg, Hotjar ve Google In-page Analytics bunlardan birkaçı.

Oluşturacağınız Click, Scroll ve Move map’ler kullanıcıların site içerisindeki davranışları hakkında daha net fikirler verecektir. Bu analiz sonucunda CTA butonunuzun ne kadar tıklama aldığına bakıp, konumu, rengi, metin tercihleri ve hatta boyutu ile ilgili değişikliklere gidebilirsiniz.

Screenshot 2015-11-04 14.03.04

Özet

Günümüz dijital dünyasında, kullanıcı eksenli düşünmeden başarıya ulaşmanız bir hayli zor. Web sitenizden tutun mobil uygulamanıza kadar bütün varlıklarınızda kullanıcı davranışlarını ve özelliklerini dikkate almanız markanızı rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Bugüne kadar kantitatif analizler için kullandığınız araçlardan dahi kullanıcı deneyimini iyileştirecek çıktılar elde edebileceğinizi bu yazımda anlatmaya çalıştım. Son olarak, analiz ve raporlamanın sonu olmadığını, siz derinlere indikçe daha çok kendisine çektiğini unutmamalısınız. Önemli olan, verilere doğru yerden bakabilmek.

100$ indirim fırsatı! Springboard Data Science (Veri Bilimi) kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, yorum bölümünden desteklerinizi bekliyorum. Herkese başarılar!

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Digitalzone 2017 Notları – 1. Gün

Digitalzone 2017 Notları – 1. Gün

Gizle