Müşteriler parasının ne kadarını sizin markanıza harcıyor?

Müşteriler parasının ne kadarını sizin markanıza harcıyor?

Brand Week İstanbul Efsaneleri’nin ikinci konuğu, müşteri, ürün, marka ve personel deneyimi içgörüleri toplamaya odaklanan ve karmaşık araştırmaları basitçe gerçekleştirmeyi mümkün kılan araştırma yazılımı Qualtrics’in müşteri deneyimi direktörü ve araştırmacı Luke Williams.

Wallet Allocation Rule ve Why Loyalty Matters kitaplarının da yazarı olan Luke Williams ile yapay zeka (AI), artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi yeni teknolojilerin, şirketlerin ve markaların daha iyi müşteri deneyimi sunmalarına nasıl fayda sağlayacağını ve markaları mahveden müşteri deneyimi efsanelerini konuştuk.

Wallet Allocation Rule kitabından da söz ettiğimiz söyleşide; müşteri deneyimini ölçümlemede NPS — Net Promoter Score ve müşteri memnuniyeti ölçümlerinin yapamadığı şeyi yapmayı vaat eden, müşterilerin belirli bir kategorideki harcamalarında bir markaya ne kadar pay düştüğünü ölçen “cüzdan payı” terimine de değindik.

İyi seyirler!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bir portakal nasıl paylaşılır?

Bir portakal nasıl paylaşılır?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Buhran zamanlarında marka iletişimi nasıl olmalı? burcu-sakarya-marka-iletisimi

Buhran zamanlarında marka iletişimi nasıl olmalı?

Gizle