Müşteriler parasının ne kadarını sizin markanıza harcıyor?

Müşteriler parasının ne kadarını sizin markanıza harcıyor?

Brand Week İstanbul Efsaneleri’nin ikinci konuğu, müşteri, ürün, marka ve personel deneyimi içgörüleri toplamaya odaklanan ve karmaşık araştırmaları basitçe gerçekleştirmeyi mümkün kılan araştırma yazılımı Qualtrics’in müşteri deneyimi direktörü ve araştırmacı Luke Williams.

Wallet Allocation Rule ve Why Loyalty Matters kitaplarının da yazarı olan Luke Williams ile yapay zeka (AI), artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi yeni teknolojilerin, şirketlerin ve markaların daha iyi müşteri deneyimi sunmalarına nasıl fayda sağlayacağını ve markaları mahveden müşteri deneyimi efsanelerini konuştuk.

Wallet Allocation Rule kitabından da söz ettiğimiz söyleşide; müşteri deneyimini ölçümlemede NPS — Net Promoter Score ve müşteri memnuniyeti ölçümlerinin yapamadığı şeyi yapmayı vaat eden, müşterilerin belirli bir kategorideki harcamalarında bir markaya ne kadar pay düştüğünü ölçen “cüzdan payı” terimine de değindik.

İyi seyirler!

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Prototip, işlevsel ve pratik olmalıdır

Prototip, işlevsel ve pratik olmalıdır

Gizle