Makaleler

Yalın kanvas (Lean Canvas) nasıl oluşturulur?

Alexander Osterwalder tarafından geliştirilen İş Modeli Kanvası (Business Model Canvas), girişimcilerin fikirlerini tek bir sayfada rahatça anlatabilmesine, karşı tarafın da iş fikrini daha kolay anlamasına olanak tanıyor. Ancak değişen ekonomik yapılar ile startup'ların daha doğmadan sahip oldukları belirsizliklere ayak uydurabilmeleri ve çeşitli sebeplerden doğabilecek risklere karşı hızlı aksiyon alabilmeleri gerekliliği sonucu Yalın Kanvas geliştirildi.

Batuhan Ünal 21 Temmuz 2015

Alexander Osterwalder tarafından geliştirilen İş Modeli Kanvası (Business Model Canvas), girişimcilerin fikirlerini tek bir sayfada rahatça anlatabilmesine, karşı tarafın da iş fikrini daha kolay anlamasına olanak tanıyordu. Hazırlanan bu taslak günümüzde hala geçerliliğini korusa da, startup’ların daha doğmadan sahip oldukları belirsizliklere ayak uydurabilmeleri ve çeşitli sebeplerden doğabilecek risklere karşı hızlı aksiyon alabilmeleri gerekiyor.

Aslında bu ihtiyaç yıllar öncesinde belirmişti. 1913 yılında Henry Ford seri üretimi arttırmak için “Lean Manufacturing” sistemine geçiş yapmış. Bu sistem genel hatları ile müşterinin beklentilerini net şekilde anlamaya, operasyonel mükemmelliği yakalamaya ve her zaman daha iyisini hedeflemeye dayanmaktaydı. Ford’un ardından 1950’lerde Eiji Toyoda bu sistematiği bir adım daha öteye taşıyarak bugünkü halini almasında katkıda bulundu. Eiji ile üretim düzenini sürekli gelişim felsefesi üzerine kuran Toyota, müşterilerini tanımlamayı, üretim ve satış süreçlerini diyagramlara oturtmayı, tüm gereksiz harcamaları kısmayı ve sürekli büyüme yollarını bulmayı prensip edinmiştir. Bu kapsamda Lean için tanım yapmak gerekirse; “Sürekli gelişim felsefesi ve müşteri ihtiyaçlarının analizi ile hep daha iyisini hedefleyerek, üretim ve diğer süreçlerdeki gereksiz kaynak tüketimini ortadan kaldıran yaklaşımdır” demek doğru olacaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et