Makaleler

E-ticaret dönüşüm oranları trendleri mi takip ediyor?

E-ticaret dönüşüm oranları, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları, pazarlamacılar, SEO uzmanları ve yazılımcılar için ortak bir konu. Peki gitgide artan e-ticaret hacimlerinden daha fazla pay almak için ne gibi stratejileri benimsemelisiniz?

Barbaros Selim Büyükelçi 26 Eylül 2018
eticaret-donusum-orani

E-ticaret Türkiye’de tüm zorluklara rağmen yıldan yıla güzel oranlarla büyüyor. Durum böyle olunca, artık yurtdışında büyük markaların oluşturduğu veya takip ettiği tasarım ve kullanıcı deneyimi (UX) trendleri de Türkiye’de hızlıca yer ediniyor ve kullanıcılar da bu trendlere kolayca uyum sağlayabiliyor. Teknoloji penetrasyonunun bu kadar büyük olduğu ülkemizde zaten bu öngörebileceğimiz bir sonuç diyebiliriz. Bunun yanı sıra bu trendlerin dönüşüm oranlarınıza büyük katkıları olduğu da artık su götürmez bir gerçek.

Peki e-ticaret için en önemli metriklerden biri olan “dönüşüm oranları” bu trendlerden ne kadar etkileniyor? Pek çok e-ticaret müşterisiyle yaptığım birebir görüşmelere dayanarak söyleyebilirim ki oldukça etkileniyor. Genel olarak tepki “X sitesi böyle yapmış, Y sitesine göre daha kolay olduğu için hoşuma gidiyor.”

Evet artık kullanıcı gözü ile baktığımızda “hoşuma gidiyor” cümlesini de bir metrik olarak saymaya başlamamız gerekiyor. Öyleyse gelin birlikte bu senenin kullanıcılarının “hoşuna giden” e-ticaret trendlerine bir göz atalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir