Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Sokrates’e göre; “Eğer insanla doğrudan bir ilişki kurarsak onu tanıyabiliriz. İnsan doğasının bilgisine ancak diyalog yolu ile erişilebilir”. İnsanı daha önce araştırmış birilerinin düşünceleriyle yani hazır bir bilgi ile hareket etmekten bahsetmiyor, insanı anlamak için bireysel bir çabadan ve dosdoğru bir iletişimden bahsediyor.

Platon ise Sokratik yöntemin sınırlayıcı olduğunu düşünerek, insanı yalnızca bireysel yaşamı içinde değil, toplumsal yaşamı içinde incelemek gerektiğini söylüyor. Pazarlama sektörü yeni dönemde her iki yöntemi de birleştiriyor.

Pazarlamacılar bugüne kadar insana kimi zaman bir nesne gibi bakıyordu. Para harcama alışkanlıklarına göre değerlendirdiği, “halk bunu istiyor ya da beğeniyor” diye genellediği, genel geçer reklam ve promosyonlarla satın almaya teşvik edebileceğini düşündüğü, kendinden bağımsız farklı bir tür varlık olarak görüyordu müşterisini. Şimdi ise devir değişti.

Yeni dönemde “alışverişçi” ve “tüketici” gibi kapsayıcı tanımlar, yerini daha geniş bir tanım olan “insan” kavramına bırakıyor.

O halde başlığımızı bu noktada değiştirelim:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
UX kariyerinde 2019 trendlerini yakalamak 5-ux-career-trends-2019

UX kariyerinde 2019 trendlerini yakalamak

Gizle