Röportajlar

Bir tasarım “framework”ü tasarlamak: INVERTIV ve “5Ds of PMUX”

Akar Şümşet ile patent aşamasındaki "5Ds of PMUX Framework"ü ve yeni bir metodolojiler bütününün nasıl tasarlandığı üzerine üzerine konuştuk.

Alkan Dalkılıç 18 Temmuz 2018

Akar Şümşet ile patent aşamasındaki “5Ds of PMUX Framework”ü ve yeni bir metodolojiler bütününün nasıl tasarlandığı üzerine üzerine konuştuk.

Yeni bir metodolojiler bütününün nasıl tasarlandığı üzerine tecrübelerini aktaran Şümşet, halihazırda varolan yalın, “Jobs To Be Done”, Scrum ve Agile gibi iş yapma süreçlerinin, ürün tasarımının hangi aşamalarında kullanılması gerektiğine dair bilgilendirici ipuçlarını bizimle paylaştı. Neden yeni bir metodolojiye ihtiyaç duyduğunu, üzerinde çalıştığı projelerde karşılaştığı problemlerin çözüm örnekleriyle anlatan Şümşet, 5Ds of PMUX adını verdiği bu yaklaşımlar bütününün “ürün insanları” olarak tanımladığımız profesyoneller için neler suduğuna değindi.

Akar Şümşet Kurucu @INVERTIV

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünde tamamlayan Şümşet, ardından iş hayatına atılmış ve bir yandan da Galatasaray Üniversitesi’nde İkna Stratejileri üzerine yüksek lisans eğitimne başlamıştır. Türkiye’nin ilk oyunlaştırma platformu İşte Oyun’da ürün yönetimi ve iş geliştirme sorumlusu olarak görev almış, ardından dünyanın en büyük 2. girişim hızlandırma programı Startupbootcamp’in İstanbul’daki ilk programında program yöneticisi ve kullanıcı deneyimi ve oyunlaştırma mentoru olarak çalışmıştır. Ardından EmlakJet.com’da ürün yönetimi departmanını yönetmiştir. Tüm bunlar devam ederken de Webrazzi ve SHERPA Blog için yazarlık da yapmıştır. Kişisel olarak ise insan ve toplulukların davranış örüntüleri, problem çözme, felsefe ve tasarım ile ilgilenir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz