Makaleler

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

SHERPA'da kullanıcı deneyimi yazarı olarak çalışan Tuba, bize son 2 yıldır üretim yaptığı bu alanla ilgili Gılgamış Destanı'nı kıskandıracak derecede uzunlukta bir yazıyla kariyer yolculuğunu anlatıyor.

Avatar
Tuba Çakır 07 Ocak 2019

Son 1 yıldır kullanıcı deneyimi yazarı (UX writer) unvanıyla üretiyorum. Sıradaki cümle okuduğunuz ilk anda belki biraz iddialı gelebilir ancak; Türkiye’deki ilk kullanıcı deneyimi yazarlarından biriyim. Hatta bunu yazdıktan hemen sonra LinkedIn’de yaptığım küçük araştırma ile -ben dahil 3’ü SHERPA olmak üzere- henüz sadece 7 kişi olduğumuzu gördüm. Bu, kullanıcı deneyimi yazımı alanında dünyadaki gelişmelere bakınca, benim için hem heyecan verici hem de oldukça kıymetli bir sorumluluk. Dolayısıyla hesabını veremeyeceğim tek bir kelime dahi sarf etmeme ödeviyle yazıyorum bu cümleleri. Tıpkı bir ürün ya da servis için kullanıcı arabirimi metinleri (UI copy) yazarken olduğu gibi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Recep Gedik
  Recep Gedik

  Teşekkürler

  • Avatar
   Tuba Çakır

   Size de teşekkürler Recep Bey. Konuyla ilgili sorularınız vardı ise sizin için anlamlı yanıtlar bulabildiğinizi umarım.

 • Melike Balçık
  Melike Balçık

  Gerçekten doyurucu bir yazı olmuş. Bu sektöre yıllardır ilgiliyim fakat bir türlü atılım haline geçecek yolu bulamamıştım. Bu yazınız bana tam olarak bir harita sunmuş olmasa da en yakın adreslerin bazı kestirme yollarını sunmuş oldu. Teşekkür ediyorum Tuba Hanım.

  • Avatar
   Tuba Çakır

   Merhaba Melike Hanım, ne mutlu bana! Geri bildiriminiz için teşekkür eder, arayışınızda başarılar dilerim. Yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz farklı konular olursa bana buradan ya da sosyal medyadan ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

Senin İçin Öneriyoruz