Makaleler

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

SHERPA'da kullanıcı deneyimi yazarı olarak çalışan Tuba, bize son 2 yıldır üretim yaptığı bu alanla ilgili Gılgamış Destanı'nı kıskandıracak derecede uzunlukta bir yazıyla kariyer yolculuğunu anlatıyor.

Tuba Çakır 07 Ocak 2019

Son 1 yıldır kullanıcı deneyimi yazarı (UX writer) unvanıyla üretiyorum. Sıradaki cümle okuduğunuz ilk anda belki biraz iddialı gelebilir ancak; Türkiye’deki ilk kullanıcı deneyimi yazarlarından biriyim. Hatta bunu yazdıktan hemen sonra LinkedIn’de yaptığım küçük araştırma ile -ben dahil 3’ü SHERPA olmak üzere- henüz sadece 7 kişi olduğumuzu gördüm. Bu, kullanıcı deneyimi yazımı alanında dünyadaki gelişmelere bakınca, benim için hem heyecan verici hem de oldukça kıymetli bir sorumluluk. Dolayısıyla hesabını veremeyeceğim tek bir kelime dahi sarf etmeme ödeviyle yazıyorum bu cümleleri. Tıpkı bir ürün ya da servis için kullanıcı arabirimi metinleri (UI copy) yazarken olduğu gibi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Recep Gedik

  Teşekkürler

  • Tuba Çakır

   Size de teşekkürler Recep Bey. Konuyla ilgili sorularınız vardı ise sizin için anlamlı yanıtlar bulabildiğinizi umarım.

 • Melike Balçık

  Gerçekten doyurucu bir yazı olmuş. Bu sektöre yıllardır ilgiliyim fakat bir türlü atılım haline geçecek yolu bulamamıştım. Bu yazınız bana tam olarak bir harita sunmuş olmasa da en yakın adreslerin bazı kestirme yollarını sunmuş oldu. Teşekkür ediyorum Tuba Hanım.

  • Tuba Çakır

   Merhaba Melike Hanım, ne mutlu bana! Geri bildiriminiz için teşekkür eder, arayışınızda başarılar dilerim. Yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz farklı konular olursa bana buradan ya da sosyal medyadan ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

 • Engin Firol

  Merhaba Tuba Hanım,
  Yazınızı büyük heyecan içinde okuduğumu açıkça ifade etmeliyim. UX Writer olma yolunda nereden başlayacağım konusunda büyük kaygı içinde araştırmaya başlayınca bu enfes yazınızla karşılaşmak beni bir nebze de olsa uzun yolumun patikasını bulmuş gibi sevindirdi. Verdiğiniz referansları teker teker detaylı okuyacağım ki aslında benim sorunum İngilizce seviyemin ilgili referanslar için yeterli olmamasıydı ama onu da bir şekilde çözmeye çalışıyorum.
  Yazınız için çok teşekkür ederim.
  Bir sorum; Eğitim bölümünde UX Writer eğitimi olacak mı? Katılmayı çok isterim.
  Naçinaze düzeltmem ise; yazınızda aynı kelimede (interaktif) ” iki kere hata olmuş, bilginize.
  Saygılarımla,
  Engin

  • Tuba Çakır

   Merhaba Engin Bey, ilginiz ve nazik yorumunuz için teşekkür ederim. Yazımın arayışınızda anlamlı bir yer bulması beni mutlu etti. UX writing, deneyim tasarımının görece yeni disiplinlerinden biri ve Türkçe kaynak konusunda henüz yolun epey başındayız. Umuyorum bu alanda emek veren insanların katkısıyla giderek zenginleşecek Türkçe literatür de. Diğer yandan, bu alana odaklanan bir eğitim içeriği yayınlamak gündemimizde. SHERPA Blog’u takip etmeye devam ederseniz eğitim yayına alındığında muhakkak haberdar olursunuz 🙂 Düzeltme notunuz için ayrıca teşekkür ederim ancak bir karışıklık olduğunu düşünüyorum. Tüm metni taradım tekrar fakat bahsettiğiniz hatayı göremedim. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Sevgiler.

İlgini çekebilir