Mockup nedir?

Mockup ürünün, hizmetin ya da dijital varlığınız her ne ise onun, son kullanıcı tarafından görüntülenecek haline en yakın görünümüyle, sunulacak en temel fonksiyonlarının, tüm etkileşim senaryolarının simüle edildiği modelidir.

İşte bu noktada, görseller, tipografi ve tasarımınızın estetik kaygısını tanımlayacak unsurlar devreye girer. Mockup ile -her ne kadar işlevselliği tam anlamıyla çalışmasa da- “Demek ki işin sonunda böyle bir şey göreceğim.” beklentisinin giderilmesi amaçlanır. Özetle, yüksek profilde hazırlanmış bir görsel tasarım sunumudur.

Wireframe temelleri atarken, ona bağlı kalarak görsel zenginliğin artmasını sağlar. Tasarım ve geliştirme ekiplerinin besleneceği tasarım dokümantasyonu, wireframe ile başlatılır ve mockup ile pekiştirilir. Wireframe’den farklı olarak işin görsel estetiğini tanımlar ve tabii ki müşteri sunumlarındaki hayal gücü temassızlıkları ile çözümü algılama sorunlarını ortadan kaldırır. Görsel öğelerinin wireframe’lerdeki gri kutulardan çok daha estetik oldukları aşikardır.

Sözlüğe Dön