Kullanılabilirlik nedir?

Kullanılabilirlik (Usability) ya da daha açık tabiriyle kullanım kolaylığı, insan yapısı şeylerin kolay kullanabilmesi ve kullanımının kolay öğrenebilmesidir. Burada söz konusu bir bilgisayar yazılımı, web sitesi, uygulama, kitap, makine, herhangi bir süreç ya da insan etkileşimi gerektiren, akla gelen her türden şey olabilir.

Geliştirilen bir ürünün kalitesini vurgulayan bir göstergedir. Kullanılabilirliği yüksek bir ürün kullanıcının o ürünü kolay ve verimli kullanmasını, bu kullanım sonucu kullanıcının amacına ulaşabilmesini ve bu kullanımdan dolayı memnun kalmasını sağlar. Kullanıcının, belli bir işi, öğrenmeyi veya kullanırken rahatsız edici detaylarla karşılaşmamasını ve daha az vakit harcamasını da sağlar.

Kullanılabilirlik İlkeleri temel olarak öğrenilebilirlik, verimlilik, hatırlanabilirlik, hatalar ve memnuniyet olmak üzere 5 başlık altında incelenmektedir:

  • Öğrenilebilirlik: Sistemin ne kadar kolay öğrenilebildiği
  • Verimlilik: Öğrenilen sistemin ne kadar verimli kullanılabildiği
  • Hatırlanabilirlik: Belirli bir süre kullanılmasa bile daha sonra tekrar kullanıldığında sistem kullanımının akılda kalıcılığı
  • Hatalar: Kullanıcıların hata yapma oranının düşük olması ve hata yapıldığında kolaylıkla geri dönülebilmesi
  • Memnuniyet: Kullanıcıların sistemi kullanırken ne kadar tatmin oldukları, olumlu veya olumsuz düşüncelerinin ölçütü
Sözlüğe Dön